DRUGI PIŠU : SPRSKI MEDIJI SAMO ŠTO NISU U CRNINI ZBOG PARTIZANA

Tekst sa blog stranice https://stankoradulovickika.blogspot.com/

Tekst prenosimo u celini

Bojim se da će svi srpski mediji svoje stranice da zaviju u crno, a novinari budu u koroti, ako fudbaleri Partizana i ove godine izbore grupnu fazu Lige Evrope i naprave još jedan evropski iskorak u posljednjoj deceniji. Partizan i Crvena zvezda su i ove godine ostvarili dobre rezultate na evropskoj scenni, ali mediji imaju potpuno različite aršine za dva beogradska kluba koji drugu sezonu zaredom brane veoma uspješno čast srpskog fudbala.
I dok srpski mediji likuju, a novinari, samo što ne “svršavaju”, od oduševljenja kada je u pitanju Crvena zvezda, rezultati Partizana, ni malo slabiji od Zvezdinih, se u medijima prate kao neka vrsta nužnog zla i ne da ne postoje isti aršini već se kroz naslove i tekstove izvještača sa tih utakmica ne može osjetiti gotovo ni malo zadovoljstva ostvarenim rezultatskim učinkom.
Kada su u pitanju utakmice Crvene zvezde vlada nepodjeljeno oduševljenje zbog pobjeda protiv objektivno trećerazrednih ekipa, za koje srpska javnost gotovo nikada nije ni čula, kakve su u suštini Spartaks, Sudova i Spartak iz Trnave, iako Crvena zvezda u tim duelima nije briljirala i ostvarila je četiri pobjede i dva remija. S druge strane mečevi Partizana protiv rivala sličnih kvaliteta su ispračeni sporadično i sa velikom dozom kritike, pa ni minimalno bolji rezultatski učinak nije ostavio trag u srpskim medijima. Partizan je u šest evropskih utakmica ostvario pet pobjeda i jedan remi, donio Srbiji više rejting bodova od Crvene zvezde, ali to nikada niko u medijima ne konstatuje.

Srpska javnost nikada nije upoznata sa činjenicom da je Partizan za posljednjih 15 godina u kontinuitetu bolje ranguran klub u Evropi, a da je u posljednjih 10 godina osvojio na evropskoj sceni više bodova nego svi srpski klubovi zajedno,ali se zato Tezićeva priča o Toletulama pominje kao sveto pisamo, iako Partizan i u derbijima u tom periodu ima znatno bolji bilans.
Koliko je srpska medijska scena pristrasna i ogorčena najbolje govori podatak kada je Crvena zvezda prije 20-tak dana ušla na evropskoj listi među 100 najbolje rangiranih klubova Evrope. Za plasman na 99. mjesto (trenutno su na 98. poziciji) fudbaleri Crvene zvezde su dobili hvalospjeve, srpski mediji su se utrkivali koji će više bajki da napiše o igračima Klarka Kenta (igrao Supermena), alijas Vladana Milojevića, a neki su otišli toliko daleko da su prognozirali kako će klub iz Ljutice Bogdana sljedeće sezone, ako ponovi rezultate, da se probije među 50 najboljih timova na Starom kontinentu. Nijedan od tih medija nije nešto slično mogao da pretpostavi za Partizan, iako se “crno.bijeli” nalaze na, vjerovali ili ne” 73. mjestu te iste rejting liste, dakle 25 pozicija boljoj poziciji.Prema srpskim medijima logičnije je da se do 50. mjesta probije tim koji ie 99 na listi, nego onaj što ima šest bodova više i zauzima 73. poziciju.
Slično je bilo i prošle godine kada su oba tima igrali u grupnoj fazi Lige Evrope i kada su stigli do nokaut faze ovog evropskog takmičenja. Nakon startnog poraza pred praznim tribinama od Dinama iz Kijeva, koji je po rejtingu među 20 najboljih u Evropi, usljedile su žestoke kritike, iako je tim tadašnjeg trenera Miroslava Đukića porežane golom iz ofsajda što nije konstatovao nijedan srpski medij. Istovremeno srpski mediji su se raspjevali nakon pobjede Crvene zvezde protiv fenjeraša Bundeslige Kelna koji je u tom trenutku imao nula bodova i na kraju sezone napustio njemačku elitu. Šta tek reći nakon poraza Crvene zvezde od drugog tima Arsenala u kojem je bilo samo dvojica standardnih prvotimaca “tobdžija”? Sporstki žurnal, Mondo, Mozzzarssport, B92 i ostali mediji utrkivali su se u hvalospjevima na igru igrača Supermena, čak se otišlo toliko daleko da se tvrdilo kako je Arsenal pobijedio golom iz ofsajda, iako to nije bilo tačno. Partizan je nakon petog kola izborio plasman u nokaut fazu, kolo prije Crvene zvezde, ali ni to nije pomoglo da se medijska slika promijeni.
U ovom prelaznom roku Crvena zvezda se razbacuje parama poreskih obveznika Srbije, jer kako drugačije protumačiti činjenicu da je osvjedočeni kriminalac Zvezdan Terzić već angažovao 23 fudbalera, čak 14 fudbalera uz veliku pompu, a planira se još jedan napadač i da je za to potrošeno preko 10 miliona eura koje klub nema? Nijedan srpski medij to nije konstatovao. Kako se zove kada jedan direktor kluba u februaru poslije dovođenja 13 fudbalera kaže igračima da se strpe i plata nema do kraja sezone? a onda potom u julu dovede još 14 igrača, a tim pola godine nije dobio plate? Međutim jedan od objektivnih srpskih medija nakon što je Partizan angažovao četvrtog fudbalera konstatuje u svom naslovu “Partizan gomila fudbalere”. Inače, Partizan je u ovom prelaznom roku doveo samo šestoricu igrača.

U ovom trenutku Crvena zvezda na platnom spisku ima preko 40 profesionalnih fudbalera i to bez onih juniora koji su u maju toliko slavljeni nakon osvajanja titule prvaka Srbije i samo jedan od njih je u konkurenciji za tim (supertalentovani napadač Joveljić), dug od oko 30 miliona eura, prema izjavama Terziča, neisplaćene plate od februara, i za novu sezonu teret od 20 miliona za postojeći igrački kadar.
Diktatorska vladavina Aleksandra Vučića, koji je istovremeno premijer i predsjednik, portparol Vlade i ekspert za sve oblasti u Srbiji stvorila je takvu medijsku tamu u Srbiji koja daje pravo novinarima da istovremeno izmišljaju i obmanjuju, prećutkuju i zataškavaju aršinima koji nemaju veze sa profesion i objektivnim izvještavanjem. U takvoj atmosferi je neviđen podvig kada Crvena zvezda prođe grupu ilim izgubi od drugog tima Arsenala,a neuspjeh je kada Partizan izgubi iz ofsajda pred praznim tribinama od Dinama iz Kijeva golom iz ofsajda, a grupu prođe kolo prije takmičenja grupne faze, uspjeh je i biti na 99. mjestu, a neuspjeh kada se nalazite na 73. poziciji iste te rejting liste.

6 komentara

Ostavite komentar