Plej-of Lige Evrope – klapa jedanaesta. Počev od sezone 2004/2005. kada je uveden novi format u drugom po kvalitetu takmičenju pod okriljem UEFA Partizan je toliko puta stizao na korak do plasmana u grupnu fazu.
PLEJ-OF Lige Evrope – klapa jedanaesta. Počev od sezone 2004/2005. kada je uveden novi format u drugom po kvalitetu takmičenju pod okriljem UEFA Partizan je toliko puta stizao na korak do plasmana u grupnu fazu. Navijači crno-belih pamte tri tamne mrlje (Makabi Petah Tikvu, Šamrok i Tun), ali mnogo više sedam uspešnih pokušaja. Jedno je sigurno, Partizan težeg protivnika od Bešiktaša na poslednjoj prepreci ka LE nije imao.
Godinu dana posle istorijskog plasmana u LŠ, crno-beli su “overili” i grupnu fazu LE. Tim koji je predvodio Vladimir Vermezović je najpre eliminisao Ocelul, a zatim u plej-ofu bio bolji od Dinama iz Bukurešta. Partizan je kod kuće slavio 3:1, što je bilo dovoljno za miran revanš. Remi bez golova u drugom meču ga je promovisao u učesnika grupe tadašnjeg UEFA kupa, gde je stigao do osmine finala gde ga je zaustavio moskovski CSKA.
Sledeće plej-of iskustvo verovatno predstavlja i najbolnije. Prilika da se dođe do het-trika u grupnim fazama je bila gotovo idealna – Makabi Petah Tikva. Trijumf od 2:0 u Izraelu je ukazivao na rutinsko odrađivanje posla u Beogradu, ali je gost senzacionalno slavio 5:2.
Partizan se od šoka oporavio već narednog leta, iako ga je na poslednjem stepeniku do grupne faze čekao Groningen. Holandski tim je u Beogradu savladan 4:2, a u revanšu je čuda na golu činio Ivica Kralj (0:1), pa su crno-beli drugi put u istoriji stigli do grupe UEFA kupa.
Posle godinu dana pauze izazvane neredima navijača na gostovanju u Mostaru, Partizan je put do grupa vodio preko Temišvara, koji nije predstavljao problem – (1:0 i 2:1).
Liga Evrope je današnje ime dobila u sezoni 2009/2010, a Partizan je overio protiv slovačke Žiline. U Beogradu je bilo mršavih 1:1, crno-beli su slavili u revanšu 2:0, ipak veselje je bilo pomućeno pošto je trener Slaviša Jokanović podneo neopozivu ostavku.
Uz Makabi, mrlju predstavlja i neuspeh u plej-ofu LE 2011/2012. Partizan je tamo dospeo posle eliminacije iz kvalifikacija za LŠ i činilo se da će Stanojevićeva četa lako pronaći utehu preko irskog Šamroka. To je tako izgledalo posle 1:1 u Dablinu, ali gost je napravio senzaciju i u Humskoj – 1:2.
Vermezović je i drugi mandat na klupi obeležio učešćem u LE, pošto je 2012. uspešno obavio zadatak protiv norveškog Tromsa (2:3, 1:0). Njegov naslednik na klupi Vuk Rašović nije bio te sreće pošto je zastao na poslednjoj prepreci 2013. Švajcarski Tun je golom Jojića savladan minimalnim rezultatom u Beogradu, a u revanšu je usledio potop – 0:3.
Poslednja dva pokušaja u plej-ofu LE su bila uspešna. Marko Nikolić je dvostrukom pobedom eliminisao azerbejdžanski Nefči (3:2, 2:1), dok je isti stručnjak prošlog leta morao da pruži ruku njegovom nasledniku na klupi Partizana Miroslavu Đukiću. Njegov Videoton je u Beogradu izvukao obećavajućih 0:0, ali je u revanšu u Felčutu pretrpeo pravi brodolom – 0:4.
JEDNOM IZ LŠ U LE
PARTIZAN samo jednom u prethodnih 14 godina nije morao da se bori za plasman u Ligu Evrope kroz plej-of i to u sezoni 2015/2016. Utešno takmičenje je tada obezbeđeno eliminacijom Steaue u trećem kolu kvalifikacija Lige šampiona, a poraz u dvomeču protiv beloruskog šampiona Bate Borisova (0:1, 2:1) je preusmerio crno-bele direktno u grupnu fazu Lige Evrope.