Sead Malićević o “slučaju Eriksen”: Samo jedan detalj spasio je fudbalera iz kandži smrti!

Eriksen igra u Italiji, koja je svetski centar sportske medicine. Potpuno je sigurno da su pregledi odrađeni kako treba, tvrdi Sead Malićević

Horor scena sa Evropskog prvenstva kada je fudbaler Danske Kristijan Eriksen (29) samo pao kraj aut-linije i ostao da leži ukočenog, staklastog pogleda, sledila je krv u žilama svakome ko je gledao meč grupe B na stadionu Parken u Kopenhagenu.

Danci su u subotu igrali protiv Finske, ali retko se dešavalo da se posle prvih utakmica na nekom evropskom prvenstvu manje priča o fudbalu i golovima, a više o krvi koja je prolivena na terenu, kolabiranju, veštačkom disanju, oživljavanju i čupanju fudbalera iz kandži smrti. Strahotu drugog dana EP obeležilo je pomenuto Eriksenovo kolabiranje usred meča.

Podvig lekara

Šta je moglo dovesti do nemilog događaja, koji je ostavio u šoku svetsku fudbalsku javnost, pitali smo našeg eminentnog sportskog doktora Seada Malićevića, koji, između ostalog, brine o zdravlju prvotimaca Partizana, i po tome je najpoznatiji (već drugi mandat u klubu).

– Pretpostavljam da je kod Eriksena došlo do srčanog zastoja, a neverovatnom reakcijom lekarskih timova i organizatora sprečena je katastrofa. Koliko smo mogli da vidimo iz prenosa, njemu je rađena defibrilacija, što znači da je srce u jednom trenutku prestalo da mu radi kako treba. Do toga može doći zbog ličnih karakteristika Eriksena, možda je bilo nekih sklonosti u njegovoj familiji. U suštini, tačan uzrok saznajemo tek po eventualnoj obdukciji, kad se, na primer, vidi neki ožiljak na srcu. Na sreću, ovde to neće biti rađeno – istakao je doktor Malićević.

Provere koje danas prolaze profesionalni sportisti izuzetno su rigorozne, pa se opravdano postavlja pitanje da li je došlo do nekog propusta u slučaju fudbalera koji brani boje milanskog Intera?

– Eriksen igra u Italiji, koja je svetski centar sportske medicine. Potpuno je sigurno da su pregledi odrađeni kako treba, u to nema sumnje. Ipak, dogodi se da nešto prođe, to bude splet okolnosti, trenutak.

Opravdana strepnja

A to što prođe ukazuje i na mogućnost da nam potencijalna katastrofa nije daleko. Do sada smo smrtne slučajeve na fudbalskim terenima vezivali uglavnom za ligaške utakmice, treninge, pa i zemlje u kojima medicinska nega nije na visokom nivou, tako da pad Kristijana Eriksena na takmičenju ovakvog ranga budi strepnju…

– Takva mogućnost ne može da se isključi, to može svakome da se dogodi. Mi u Srbiji, na primer, imamo jednu smrt na sportskim terenima godišnje, i to već decenijama. Prosto ne postoji toliko sveobuhvatan pregled da se pokrije baš sve – tako ima mogućnosti da se nekome dogodi nešto što nije obuhvaćeno pregledima. Mi te preglede radimo za one najčešće situacije koje se događaju, a sve što se dešava pored toga je, da tako kažemo, i u rukama dragog boga – zaključio je dr Sead Malićević.

I pre meča Danska–Finska bilo je napeto. U prvom meču dana reprezentativcu Velsa Kiferu Muru razbijena je arkada, a kad su mu doktori najzad zaustavili krv, obmotali su mu zavoj preko glave, pa je tako i završio utakmicu. I posle meča Danska–Finska bilo je napeto. U duelu Belgije i Rusije došlo je do sudara Timotija Kastanja i Dalera Kuzjajeva – njih dvojica su dugo ležala jedan pored drugog, a kad su se kako-tako pridigli posle pomoći lekara, Belgijanac je kao ranjenik napustio teren, da bi i Rus nekoliko minuta kasnije, pošto mu je na glavu stavljena „čalma”, takođe bio zamenjen.

Originalni članak: Objektiv.rs