Crno-beli imaju u rukama sve čemu su se nadali na startu sezone, ali cela situacija oko virusa korona i mogućeg igranja pred praznim tribinama može da im napravi problem

Činjenica broj jedan: Partizan je do ovog momenta odigrao rezultatski gotovo savršenu sezonu. Od četiri takmičenja u kojima igra osvojio je već dva (ABA Superkup i Kup Radivoja Koraća), a u Evrokupu i ABA ligi ima prvo mesto i prednost domaćeg terena do kraja takmičenja.
Činjenica broj dva: Partizan ništa „opipljivo“ nije još uradio, a to opipljivo se meri samo u jednome – plasmanom u Evroligu. I neće sve ovo do sada što je učinio mnogo da mu znači ako se na kraju cele priče ne plasira u Evroligu.
Tako otprilike izgleda situacija kod crno-belih. Savršeno do sada, ali ako se ne vrate u Evroligu, sve ovo do sada će biti označeno kao neuspeh. Izabranicima Andree Trinkijerija sledi najvažniji deo sezone, a crvena linija koja razdvaja uspeh od neuspeha je upravo Evroliga.
Iako je košarka ozbiljan sport, Partizan i dalje ne zna do kraja kako može do Evrolige. Evrokup je jasniji, pa hajdemo prvo o tome. Ukoliko crno-beli osvoje ovo takmičenje, izboriće sigurno plasman u Evroligu. Ako Valensija ne uđe u TOP 8 Evrolige, onda bi Partizanu eventualno bio dovoljan samo plasman u finale Evrokupa i to bi značilo i plasman u Evroligu za narednu sezonu.

Ali ne zna se i dalje šta donosi ABA liga. Iako je Partizan posle devet godina izborio prvo mesto na kraju ligaškog dela i ujedno i prednost domaćeg terena, i dalje se ne zna da li ABA liga donosi prohodnost u Evroligu. Ili ne.
Letos je bilo priče da će Jadran imati prvenstvo kada budu dodeljivane specijalne pozivnice za Evroligu, da će ABA liga imati gotovo sigurno svoje mesto. Međutim, posle toga je došla priča da od predstojećeg leta Jadranska liga neće imati mesto u Evroligi, o tome je govorio i Božidar Maljković, da bi poslednjih dana opet krenulo da se šapuće da će ABA ipak imati predstavnika barem za sledeću godinu.
Dakle, ne zna se još ništa sa sigurnošću.
Partizan će igrati uporedo Evrokup i ABA ligu, odnosno plej-ofove ova dva takmičenja. Veliki će tu biti potreban napor crno-belima koji još čekaju da vide ko će im biti protivnik u polufinalu regionalnog takmičenja. Odnosno ko će biti četvrti. Najveći favoriti za to mesto su Mornar i Cedevita.
S ozbzirom da će najverovatnije doći do ukrštanja termina plej-ofa Evrokupa i ABA lige, Partizanu će biti potrebno da ako ikako može – rešava serije bez majstorica. Što manje utakmica, to bolje po crno-bele koji i ovako imaju problema sa povredama. Pejnersa više niko ne spominje, Zagorac je povređen, Redinga po svemu sudeći nećemo gledati, čak je i Volden propustio meč protiv Mega Bemaksa, Pejdža je mučilo rame.
Koliko god sve bilo uzbudljivo za navijače, stručnom štabu i igračima će biti jezivo teško, počevši od Uniksa u četvrtfinalu, dalekog putovanja u Kazanj, pa do daljih utakmica.
Partizan u jedno može da bude siguran i da bude zadovoljan. Klub je organizaciono na visokom nivou u odnosu na prethodnih pet godina, crno-beli su ove sezone imali budžet od 6.300.000 evra, tako da se te strane nije bilo mnogo propusta, osim u promašajima kod dovođenja Artjoma Parahovskog i Žanisa Pejnersa, te tog dela sa povredom Redinga. Angola može da igra samo ABA ligu, a značio bi sigurno ekipi i u Evrokupu.
Na kraju, ali ne i najmanje važno, videćemo kako će se Evrokup i ABA liga postaviti prema virusu korona, odnosno da li će neke utakmice, i koje, biti igrane sa ili bez prisustva navijača. Hipotetički, ukoliko se dvorane zatvore i ne dozvoli se prisustvo navijača, onda se Partizan „džabe“ mučio za prednost domaćeg parketa, a znamo koliko mu navijači donose i znače.
Nikako nije isto ako Partizan bude imao prednost svojih navijača i ako se bude igralo pred praznim tribinama.
Mnogo toga je pod znakom pitanja. Kreće borba za trofeje, Partizan je imao odličnu sezonu za sada, ali tek sada kreće ono pravo. I najvažnije.
Tekst preuzet sa portala Mozzart sport