Legenda kaže da je Milan Đurđević bio jedan od prvih igrača koji je navijačima unosio baklje na stadion preko atletske staze.
Milan Đurđević je dobro poznato ime starijim navijačima Partizana, pošto je krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka bio jedan od ljubimaca navijača.
Pažnju je privlačio svojim fudbalskim umećem, živopisnim karakterom, frizurom zbog koje su ga zvali “Kempes”, ali i životom van terena i sudarom sa kriminalnom, koji mu je, nažalost, obeležio život.
Milan Đurđević je rođen 4. novembra 1967 godine, a odrastao je u novobeogradskim blokovima. Seniorsku fudbalsku karijeru počeo je 1986. u OFK Beogradu. Na staroj Karaburmi je nastupao do 1989, a sjajna sezona 1988-89, kada je postigao 19 golova u drugoj saveznoj ligi, preporučila ga je Partizanu.
Prva sezona u dresu crno-belih, ostala je u sećanju navijačima po golovima protiv Seltika, u Mostaru, kao i poslednjim golom na meču protiv Groningena, kada su crno-beli ostvarili plasman među osam najboljih ekipa u kupu pobednika kupova i time prezimili u Evropi, posle 24 godine! Njegov učinak na kraju sezone, bio je 9 golova na 26 nastupa.
U drugoj sezoni, Partizan je eliminisao jednu od najboljih španskih ekipa, u tom trenutku, Real Sosijedad, u kupu UEFA, a Đurđević je postigao odlučujući penal, u revanšu na stadionu JNA.
U osmini finala, protivnik je bio Inter, a Partizanov “Kempes” se propisno ispromašivao u tom dvomeču. Pogotovo se pamte dve situacije na prvom meču, na “Đuzepe Meaci”, kada je propuštena prilika za daleko boljim rezultatom.
Pamte se i njegova dva gola na Poljudu za pobedu nad Hajdukom, u meču koji je završen upadom navijača na teren i spaljivanjem zastave Jugoslavije.
Legenda kaže da je bio jedan od prvih igrača koji je navijačima unosio baklje na stadion preko atletske staze…
U leto 1991. dres crno-belog kluba iz Beograda, zamenio je onim iz Soluna, potpisavši za PAOK. U Grčkoj je odigrao dve vrlo dobre sezone, postigavši 17 golova na 45 zvaničnih mečeva, uz gol u derbiju protiv Olimpijakosa.
Posle dve sezone u PAOK-u, prelazi u Panahaiki, klub iz Grčke prve lige, sa kojim ispada iz elitnog ranga. Time je i njegova karijera definitvno krenula na dole, s obzirom da je potom imao samo manje ili veće epizodne uloge, prvo u Majorci, potom u klubu Leka iz Portugala, Perpinjanu iz Kana, da bi karijeru definitivno okončao 1998. u Kastoriji i PAS Janjini.
Početkom devedesetih godina, u jednom beogradskom klubu, ranjen je, posle svađe oko devojke, kako se pričalo. On je upucan u nogu dok je sedao na motor ispred zloglasnog beogradskog noćnog kluba “Nana”.
Đurđević je početkom devedesetih ranjen u jednoj pucnjavi u čuvenoj “Nani”. Tada ga je navodno upucao Mirko Tomić Bosanac, poznati žestoki momak iz Zemuna. Razlog je bio prilično banalan. Pričalo se da je dugokosi centarfor “muvao” jednu devojku u lokalu i to se nije dopalo Bosancu. Kada je izašo napolje i seo na motor, poznati kriminalac ga je ranio u butinu. Bosanac je ubijen u obračunu kriminalnih klanova 2000. godine.
Pod lupu javnosti došao je 2012. godine, kada je objavljena vest da je bio član organizovane kriminalne grupe, koja se u Solunu bavila iznudom i zelenašenjem.
Mediji su tada pisali da je grčka policija “razbila” četiri grupe zelenaša, a iza brave su se našli biznismeni, policajci, finansijski policajci, novinari, bankari i lokalni funkcioneri. Procenjuje se da su ove četiri grupe zelenaša od reketa “zaradile” ukupno 44,3 miliona evra!
– Mesečna kamata koju su tražili od žrtava bila je od 6,5 do čak 80 procenata, ukoliko bi ljudi prekoračili rok za otplatu. Nisu imali milosti, a klupko je počelo da se odmotava kad se jedan biznismen ubio, a drugi pokušao da se ubije, jer nisu više mogli da izdrži pretnje i pritisak – govorio je tada izvor istrage.
Od te 2012. godine ga uopšte nema u medijima, ali nešto stariji ljubitelji fudbala pamte njegove nastupe u tandemu sa Milkom Đurovskim.
Originalni tekst Espreso.rs