Kup se najlakše osvaja u našoj kući! (FOTO, VIDEO)

U iščekivanju sutrašnjeg žreba (četvrtak, 14.00) nakon kojeg ćemo saznati na kom stadionu će Partizan i Crvena zvezda 25.05.2021. odigrati finale Kupa Srbije 2020/21, idemo kroz istoriju naših učešća u finalima kup takmičenja, da i time pokažemo koliko bi dobro i važno bilo da kuglica na sutrašnjem žrebu kaže – „domaćin je Partizan“.

Crno-beli su u svojoj bogatoj istoriji ukupno 16 puta osvajali nacionalni kup. U neka davna vremena, u državi koja se zvala najpre FNR Jugoslavija (1945-1963), a onda i SFR Jugoslavija (1963-1992), kup takmičenje nije bilo nešto posebno uspešno za Partizan. Naš klub je u toj državi osvojio trofej pobednika kupa samo 6 puta, pri čemu su između četvrtog i petog osvojenog trofeja protekle, verovali ili ne, pune 32 godine (od 1957. do 1989.)! Nakon raspada te države, Partizan je u novonastalim državama bio puno uspešniji, dodao je u svoju kup riznicu još 10 trofeja, a posebno je uspešan bio u poslednjih sedam sezona (2015-2021) – sa svih sedam učešća u finalu, pri čemu su osvojena 4 trofeja, a nadamo se i petom dana 25.05.2021. kada nas očekuje finale Kupa Srbije za ovu sezonu 2020/21.

Od ukupno 16 osvojenih trofeja u kupu, čak 11 njih je direktno osvojeno u našoj kući, koju mnogi navijači Partizana i dan danas od milošti i sa setom zovu „JNA“. Koristimo pojam „direktno osvojeno“, jer je reč o mečevima nakon kojih je zaista dolazilo do dodele trofeja – dakle ili je bilo u pitanju klasično finale u jednoj utakmici (zna se da je stadion Partizana oduvek bio „prvi izbor“ kao lokacija odigravanja finala, još iz vremena „velike“ Jugoslavije), ili je bila reč o dve utakmice u finalu, gde je taj drugi (revanš) meč bio igran u našoj kući. Podsetimo starije i upoznajmo mlađe navijače Partizana još bolje sa ovim delom naše klupske istorije, kojeg pominjemo u ovom odeljku teksta:

Dakle kad je u pitanju odlučivanje o trofeju kupa unutar zidina našeg „Fudbalskog Hrama“, tu Partizan vodi do danas sa ubedljivih 11:3, pri čemu je i taj poslednji (treći) neuspeh star već četvrt veka. Nema dileme da se crno-beli tradicionalno jako dobro i prijatno osećaju u svojoj kući kada tu pada odluka hoće li ili neće osvojiti nacionalni kup, a mi da se podsetimo i u slikama, odnosno u pokretnim slikama, kako je osvojeno tih 11 trofeja u našem zdanju u Humskoj ulici:

1947

1952

1957

Partizan je svojih preostalih 5 trofeja namenjenih pobedniku kupa osvajao van svoje kuće. To se tri puta desilo na stadionu Crvene zvezde (protiv večitog rivala 2001. i 2019, a protiv Vojvodine 2011. godine), a po jednom u Gornjem Milanovcu (2016. protiv ivanjičkog Javora) i u Surdulici (2018. protiv lučanske Mladosti). Umeju dakle crno-beli i van svog stadiona da osvoje i dignu pobednički pehar, mada se mora konstatovati još veći broj neuspeha, njih 6 ukupno – onaj iz davne 1948. protiv Crvene zvezde na njenom starom stadionu, zatim četiri neuspeha na sadašnjem stadionu večitog rivala (1979. remi protiv Rijeke koji je nakon poraza u prvom meču u Rijeci značio i krajnji neuspeh, 1993. poraz od Crvene zvezde nakon penala i 1999. poraz od Crvene zvezde nakon devedeset minuta, a 2015. poraz protiv Čukaričkog), kao i poslednji neuspeh iz 2020. godine, doživljen u Nišu protiv Vojvodine, onako najteže za podneti – nakon dostizanja ubedljivog vođstva protivnika u samom finišu regularnih 90 minuta, zatim produžetaka, a potom i penala.

Nadajmo se sutra jednom žrebu koji će ovaj put biti pošteđen bilo kakvih elemenata smušenosti a prisustvo televizijskih kamera TV Arena sport u direktnom prenosu bi moralo doprineti tome. U neka davna vremena, u bivšoj državi, datum 25. maj je predstavljao državni praznik, a naš stadion je bio lokacija gde je održavan slet povodom Dana mladosti. Sleta odavno više nema, ni tog državnog praznika nema ali neka ovaj put, na istom tom mestu, na isti dan, bude makar fudbalskog praznika – finale Kupa Srbije 2020/21!

ZVANIČNI SAJT FK PARTIZAN