Posle sezone “prinudnog” izgnanstva i učešća u FIBA Ligi šampiona Partizan je opet tamo gde je i želeo da bude – u Evrokupu. U sezoni 2014/15. crno-beli su debitovali u ovom takmičenju i neslavno su ga završili – sa tri pobede i sedam poraza. Plasman u Top 16 već posle četiri kola (0-4) bio je nemoguća misija, a teško je očekivati da će tim ih Humske i ove sezone biti konkurentniji.
Sa novim trenerom, mladim timom, neiskusnim igračima, nesređenim finansijama… crno-beli u grupi sa Lokomotivom Kubanj, Lijetuvos ritasom, Bilbaom, Albom i Limožom eventualno mogu da se “pobiju” sa poslednje dve navedene ekipe za eventualni plasman u drugu fazu takimičenja. Za Partizan to bi bilo ravno osvajanju trofeja.
“Evrokup? Mi tamo nemamo šta da tražimo. Igaraćemo maksimalno koliko možemo kako bismo videli gde smo u odnosnu na jake evropske timove. Da se ja pitam voleo bih da sve pobedimo, ali nije realno u ovoj situaciji”, poručio je Muta Nikolić pre nego što je sezona počela i navijačima poslao jasnu poruku da ne očekuju čudo.
Istina je da će Muta imati manje vremena za treninge, ali kroz jake utakmice stiče se iskustvo i postaje igrač. Jasno je i da se “evropski efekti” neće videti odmah, neće ni u decembru, ali u drugom delu sezone Nikolićeva ekipa mogla bi da ubire plodove učešća u ovom takmičenju.
Tim je mlad, prosek godina je 22,5 i potrebno je strpljenje. Da li ga navijači imaju? Sve manje posle godina tavorenja, ali i ne baš najboljih odnosa između dugogodišnjih simpatizera koji nikako ne mogu da prebole način na koji je Duško Vujošević “oteran” iz kluba i rukovodećih struktura u Humskoj.
U Partizanovoj grupi C izraziti favorit je Lokomotiva iz Moskve. Rusi su pre dve sezone bili učesnici Fajnal-fora Evrolige, a druga uzastopna sezona u Evrokupu za njih je gubljene vremena.
Trener Saša Obradović je iz prošlosezonskog sastava od stranaca zadržao samo Mardija Kolinsa i Rajana Brohofa, doveo je osmoricu novih igrača i sa trojicom ruskih reprezentativaca (Jevgeni Baburin, Vladimir Ivlev i Dmitri Hvostov) na raspolaganju ima zaista respektabilan tim.
“Uvek stremim najvećim dostignućima i ne zadovoljavam se malim. Ni ja, ni klupski menadžment. Glavni cilj nije ispunjen, Lokomotiva nije u Evroligi, ali ljudi ne treba da budu nezadovoljni. Ekipe kao što su Himki i Uniks više ulažu od Lokomotive. Imamo sedam stranaca i zadovoljan sam sa selekcijom“, rekao je Obradović i dodao:
“Naš cilj je da se osvajanjem Evrokupa ili plasmanom u finale VTB lige vratimo u Evroligu. Videćemo koliko smo sposboni za to“.
Dvostruki osvajač Evrokupa Lijetuvos ritas je tokom letnje pauze promenio gotovo kompletan igrački kadar. Trener Rimas Kurtinaitis doveo je dvocifren broj igrača i netipično za Litvance u timu će imati čak sedmoricu inostranih košarkaša.
Iskustvo će biti zaštitni znak Ritasa (prosek 26.6 godina), a u ekipi sa šestoricom Amerikanaca i domaćim veteranima Arturasom Jomantasom (32) i Mondaugasom Lukauskisom (38) publika će biti jedan od najvećih aduta Kurtinaitisovog tima.
Alba može da se pohvali da ima najstarijeg trenera u Evrokupu. “Albatrose” je letos preuzeo legendarni 71-godišnji Španac Garsija Reneses Aito, koji će sa klubom koji je u sezoni 2009/10. igrao finale ovog takmičenja pokušati da uhvati priključak sa vrhunskim klubovima Starog kontinenta.
Važnu ulogu u rotaciji trebalo bi da dobije mladi srpski reprezntativac Stefan Peno koga je Barselona poslala na pozajmici u Berlin da Aito od njega napravi ozbiljnog igrača. Tokom leta Alba je ostala bez kapitena Dragana Milosavljevića i Elmedina Kikanovića i poverenje ukazala mlađim, nedovoljno afirmisanim igračima koje predvode najstariji Luk Sikma (28), Jošiko Saibu (27) i Akim Vargas (27).
U uvodnim mečevima Nemci će biti lišeni pomoći povređenog sjajnog trojkaša Spensera Baterlfilda, a plasman u Top 16 bio bi lep uspeh za “albatrose”.
Bilbao ima bogato iskustvo igranja u Evrokupu, dva puta je bio polufinalista (2009. i 2010) i jednom finalista (2013). Sinonim za tim iz Baskije su veterani, 38-godišnji Španac Aleks Mumbru i 34-godišnji Belgijanac Aksel Ervel. Obojica su došli iz madridskog Reala, prvi 2009, drugi godinu dana kasnije i u protekloj deceniji dali su ogroman dopirnos usponu kluba.
Glavne role rezervisane su za strance, a u Bilbao ih je čak desetorica, uključujući i srpski tandem Dejan Todorović (23) – Vasilije Vučetić (21).
Baskijci nisu najbolje počeli špansko prvenstvo (1-2), ali valja očekivati da će ekipa napredovati kako sezona bude odmicala.
Limož, nekadašnji šampion Evrope, na kraju prošle sezone završio je saradnju sa Duškom Vujoševićem, a u renoviranom timu glavnu reč vodiće Amerikanci. Zvuči neverovatno, ali Limož je iz Vujoševićevog tima zadržao samo Frejusa Zerba, koji je u klubu još od 2011.
Većina novajlija roba je za jednu sezonu. Najzvučnije ime u timu je 30-godišnji bek Džoš Karter, nekadašnji igrač Montepaskija, Pinar Karšijake, Sasarija…
“Divlja” košarka uvek je bila problem za Partizan, a nema sumnje da će i novi trener, Francuz američkog porekla Kajl Miling forsirati brzu igru sa mnogo šuteva i skokova.