Holender kao Vukotić

Reprezentativac Mađarske 14. fudbaler Partizana s privilegijom da bude na spisku učesnika Evropskog prvenstva

Upravo okončano Evropsko prvenstvo, 16. kroz istoriju, poslužilo nam je kao potka da zavirimo u arhivu i izvučemo na svetlost dana sve fudbalere Partizana sa privilegijom da budu na spisku učesnika kontinentalne smotre.

Počevši od premijere – 1960. na „Parku prinčeva” u Francuskoj, pa sve do najsvežije „zapete” – nedelje na „Vembliju” u Engleskoj, čast da osete slast velikog takmičenja imalo je 14 (u tom trenutku) prvotimaca Parnog valjka.

Crno-belu istoriju pod bljeskom reflektora na Starom kontinentu ispisali su: Milutin ŠoškićFahrudin Jusufi, Jovan Miladinović, Milan Galić (1960), Milan DamjanovićBorivoje Đorđević, Blagoje Paunović, LJubomir Mihajlović, Idriz Hošić (1968), Momčilo Vukotić (1976), Nenad StojkovićLJubomir Radanović (1984), Mateja Kežman (2000) i Filip Holender (2021)!

Jugoslavija je, uz opasku da su od 1960. do 1976. na završnom turniru učestvovale samo četiri reprezentacije kadre da prethodno prođu gusto sito, najviše uspeha upravo imala u tom, početnom periodu.

Na prvom izdanju u Francuskoj – na krilima Milana Galića, raspoloženog da autorizuje golove u polufinalu Trikolorima (5:4) i u finalu Sovjetskom Savezu (1:2, posle produžetaka) i doprinese osvajanju srebrne medalje.

Selektorska komisija Aleksandar Tirnanić, LJubomir Lovrić i Dragomir Nikolić izostavila je iz završne predstave Milutina Šoškića, da nije – ko zna da li bi Ponedeljnik, strelac u 113. minutu, decenijama bio pominjan u kontekstu „đavola” među ovdašnjim ljubiteljima fudbala.

Jusufiju i Galiću, u to vreme kad nije bilo izmena, protiv Sovjeta u najboljih 11 pridružio se i Miladinović, interesantno – niko iz crno-belog kvarteta nije imao više od 22 godine i svi su, 1965/66. bili potpisnici Partizanovog najvećeg uspeha u istoriji – izborenog finala Kupa evropskih šampiona!

Plavima je 1968. ponovo za dlaku izmaklo zlato – stariji ljubitelji loptanja tvrde: zahvaljujući krađi sudije Dinsta u prvoj od dve (!) finalne utakmice sa domaćinom Italijom.

Prethodno, nadigran je svetski prvak Engleska, čari grandioznog trijumfa osetili su Damjanović i Paunović, uz napomenu – ponovljen meč sa Italijom, uz pomenuti tandem u odbrani, odigrao je i ofanzivniji Hošić, kako je pre nekoliko dana u Žurnalu podsetio Siniša Saničanin: prethodnik mu iz Prijedora u crno-belom dresu. Inače, igrom reprezentacije dirigovao je selektor Rajko Mitić.

Jugoslavija 1976. nije iskoristila ni što se fešta održavala u Beogradu: u polufinalu, na Marakani, vodila je posle prvog poluvremena protiv Zapadne Nemačke 2:0 i… izgubila 2:4?!

Evropa je u finalu zapamtila Panjenkin penal i Čehoslovačku, naši fudbaleri poklekli su i u duelu za treće mesto od Holandije, ali…

Pitanje da li bi bilo drugačije i da je bar sekund odigrao i Momčilo Vukotić, u „moru” reprezentativaca Hajduka i Crvene zvezde jedini sa radnim mestom: Humska. Selektor je, zanimljivo, bio Ante Mladinić: dva leta kasnije osvajač titule s Partizanom i, pričalo se, kreator najlepšeg fudbala u istoriji kluba s Topčiderskog brda.

Francuska 1984. upamćena je kao fijasko, apropo poraza od Belgije 0:2, Danske 0:5 i Francuske 2:3, uz podatak: standardni u četi Todora Veselinovića bili su partizanovci Nenad Stojković (sva tri meča) i LJubomir Radanović (preskočio premijerni).

Interesantno: deo Plavih bio je i Srečko Katanec, tadašnja uzdanica Olimpije, od 1986. do 1988. adut Parnog valjka.

Poslednjeg učešća na Evropskom prvenstvu, pod imenom SR Jugoslavije (Holandija i Belgija 2000), sećamo se po uzbudljivim okršajima u grupnoj fazi – Slovenija 3:3 (od 0:3), Norveška 1:0 i Španija 3:4 i, želimo da zaboravimo, blamažu u četvrtfinalu od Holandije 1:6.

Kontinentalnu smotru, iz doba selektorovanja Vujadina Boškova, iz memorije želi da potisne i Mateja Kežman – protiv Norveške, čim je u finišu ušao u igru, zarađenog crvenog kartona?!

„Finiš” je rezervisan za Filipa Holendera: 14. Partizanovog fudbalera sa čašću da bude na spisku učesnika EP, „čudnog puta gospodnjeg” – kao rođenog Kragujevčanina u dresu reprezentacije Mađarske?!

Prepisane sudbine Borivoja Đorđevića i LJubomira Mihajlovića (1968) i Momčila Vukotića (1976) – bez provedenog sekunda na terenu, iako ogromnog doprinosa što su se naslednici Puškaševe „lake konjice” uopšte i izborili da izađu na crtu Portugaliji, Francuskoj i Nemačkoj.

Originalni članak : Sportski žurnal