Evropska sezona za ponos!

Bravo crno-beli! Odličnom igrom i ubedljivom pobedom nad kazahstanskom Astanom (4:1), Partizan je završio svoje ovosezonsko učešće u Ligi Evrope koje ćemo okarakteristati veoma dobrom ocenom!

Partizan je u kvalifikacijama za grupnu fazu odigrao šest utakmica, a bilans mu je 4-1-1 (4 pobede i po 1 remi i poraz), sa gol razlikom 10:4 (+6). U grupi je u šest utakmica zabeležio bilans 2-2-2, sa gol razlikom 10:10. Sve ukupno to čini 12 odigranih evropskih utakmica sa bilansom 6-3-3 i sa gol razlikom 20:14 (+6). Ovaj bilans čini naše crno-bele najuspešnijim srpskim predstavnikom u Evropi ove sezone, što se vidi i iz sledeće tabele:

Konačan doprinos klubova nacionalnom koeficijentu Srbije u sezoni 2019/20

Partizan ne samo da ove sezone ima najbolji bilans u Evropi, od svih srpskih klubova, nego je doprineo nacionalnom koeficijentu Srbije sa identičnim brojem bodova (10,500) kao naš večiti rival – iako je u Evropi odigrao dve utakmice manje od njega (12 naspram 14) i iako se za plasman u grupnu fazu Lige Evrope ne dobijaju nikakvi bonus-bodovi, za razliku od plasmana u grupnu fazu Lige šampiona. Na kraju krajeva, Partizan je jedini klub iz Srbije koji se ove sezone nije obrukao u Evropi ni sa jednim jedinim pojedinačnim rezultatom, što se takođe ne sme zanemariti u jednoj konačnoj analizi učinka srpskih klubova u Evropi tokom leta i jeseni 2019. godine.

Crno-beli su ove sezone učinili značajne stvari i po pitanju „izgradnje“ svog klupskog koeficijenta za narednu sezonu 2020/21. Podsetimo, Partizan je ovog leta i jeseni na svim žrebovima učestvovao sa koeficijentom od 18,000 bodova, dok ćemo sledeće leto dočekati sa koeficijentom od 22,000 boda!

Isečak iz trenutne klupske rang liste UEFA za sezonu 2020/21

Kao što vidite, sa tim koeficijentom smo od sinoć 67. klub na klupskoj rang listi UEFA. Tako visoko pozicioniran Partizan u ovom XXI veku još nije bio (!) i to je još jedan podatak za ponos svih navijača Partizana! Istine radi, moguće da će crno-beli do kraja ove sezone, dakle tokom proleća naredne godine, pasti za jedno ili par mesta na listi (može se desiti da nas prestigne neki „Španac“ pozicioniran iza nas, a u slučaju više dobrih rezultata naproleće možda i Bašakšehir ili AZ Alkmar), ali čak i ako se to i desi – ponovo ostajemo odlično pozicionirani na ovoj listi, bolje nego svih prethodnih 15 ili 20 godina!

Ovaj klupski koeficijent (22,000 boda) i ovakva pozicija na rang listi UEFA (trenutno 67. mesto, sa istim bodovnim saldom kao Malme na 66. mestu) su jako bitni za naredno leto. S obzirom da smo svesni u kakvoj domaćoj ligi se takmičimo, teško da sa 11 bodova zaostatka u prvenstvu možemo da se nadamo osvajanju titule šampiona i učešću u kvalifikacijama za Ligu šampiona 2020/21. Možemo mi i naredna dva derbija koji slede naproleće dobiti dominantno kao i onaj jesenji derbi (kad nam nije šutnuto u gol!), možemo mi zapravo dobiti i sve utakmice do kraja domaćeg prvenstva – ponovo ne bismo osvojili titulu. Ostaju nam dakle samo kvalifikacije za Ligu Evrope 2020/21, a tu su nam sa ovakvim klupskim koeficijentom karte jako dobre! Možemo komotno poći od toga da ćemo sigurno biti nosioci u žrebovima tokom čitavih kvalifikacija (ukljućujući i plej of). Kada je u pitanju žreb za grupnu fazu Lige Evrope, ako do tog žreba naravno stignemo – sigurno ćemo biti minimum u 3. šeširu, a može se desiti da dospemo čak i do 2. šešira! Desi li se ovo poslednje, imali bismo u grupi samo jednog protivnika sa jačim koeficijentom od našeg, a dva protivnika koja bi imala slabiji evropski rejting od Partizana. To je jako bitno, jer se ne sme pasti u zamku pa ovosezonsku Partizanovu grupu i sva dešavanja vezana za Astanu (bila je rival iz 2. šešira) i AZ Alkmar (bio je rival iz 4. šešira) smatrati nekakvim pravilom. Ne, mi smo ove sezone u Alkmaru imali objektivno i fudbalski jačeg rivala nego što smo ga imali u Astani, a to se sad desilo i ko zna da li će ikada više ubuduće…

Zašto smo u uvodu ovog teksta pomenuli sportsku nesreću, kao glavni razlog zašto nismo izborili proleće u Evropi i učešće u 1/16 finala Lige Evrope? Ne zbog toga što smo skloni „računanju unazad pa unapred“, pa bismo nakon sinoćnih ishoda u Humskoj i u Mančesteru sad „otkidali“ Holanđanima bod iz Haga, nama dodavali dva boda koja smo tamo u Hagu izgubili u nadoknadi, pa bismo nakon toga obračunavali sinoćne ishode i zaključili kako bismo se kvalifikovali za 1/16 finala. Takva računica jednostavno „ne pije vodu“, nije fudbalska i nema nikakvu osnovu. Da je Partizan dobio utakmicu u Hagu, možda bi naša sinoćna utakmica protiv Astane bila slična kao što je u praksi ona i bila (jer bi „prefiks“ makar za Astanu bio identičan, ona je svakako već bila ispala iz takmičenja), ali bi zato meč u Mančesteru verovatno bio potpuno drugačiji nego što je bio i veliko je pitanje kakav bi krajnji ishod tada tamo bio. AZ Alkmar je vrlo kvalitetan tim i ko zna kako bi to u Mančesteru izgledalo da je njima trebala pobeda za prolaz. Prema tome, dovoljno smo kao navijači Partizana patili zbog „prosuta“ dva boda u Hagu, neposredno nakon te utakmice, tako da zaista nema potrebe da sad dodatno patimo „računajući unazad pa unapred“.

Partizan je imao ove jeseni veliku sportsku nesreću zbog toga što je u čak 3 od 4 utakmice u grupi koje nije pobedio on bio taj koji je bio bolji rival na terenu! Nadigrali smo Holanđane i ovde i tamo, nadigrali smo i slavni Mančester Junajted u Beogradu, a od 9 bodova smo u te tri utakmice osvojili samo 2 boda! Tu se ogleda sva sportska nesreća, sav peh crno-belih…

A šta je ostvareno?

Direktan start u grupnoj fazi Lige Evrope 2019/20 je imalo samo 17 evropskih klubova, dok je 141 klub iz čitave Evrope morao da se bori za preostalo 31 mesto u grupnoj fazi. Partizan je kroz uspešno prebrođena tri kola kvalifikacija, obezbedivši krajem avgusta meseca učešće u grupnoj fazi Lige Evrope, postao uspešniji od čak 110 konkurentskih klubova koji su od početka leta želeli to isto kroz kvalifikacije za pomenuto takmičenje!

Grupnu fazu je igralo 48 ekipa, raspoređenih u 12 grupa. Ukupno 24 ekipe (po dve prvoplasirane iz svake grupe) su se plasirale u 1/16 finala, a vi pogledajte listu dvanaest trećeplasiranih iz svih grupa (dakle onih kojima je, makar po plasmanu, najmanje nedostajalo da prođu dalje), poređanih po ostvarenim bilansima:

Krasnodar 9 bodova (bilans 3-0-3, gol razlika 7:11)

Jang Bojs 8 bodova (bilans 2-2-2, gol razlika 8:7)

PARTIZAN 8 bodova (bilans 2-2-2, gol razlika 10:10)

Standard 8 bodova (bilans 2-2-2, gol razlika 8:10)

PSV 8 bodova (bilans 2-2-2, gol razlika 9:12)

Borusija Menhengladbah 8 bodova (bilans 2-2-2, gol razlika 6:9)

Dinamo Kijev 7 bodova (bilans 1-4-1, gol razlika 7:7)

Ferencvaroš 7 bodova (bilans 1-4-1, gol razlika 5:7)

Lacio 6 bodova (bilans 2-0-4, gol razlika 6:9)

Karabag 5 bodova (bilans 1-2-3, gol razlika 8:11)

Sent Etjen 4 boda (bilans 0-4-2, gol razlika 6:8)

Slovan Bratislava 4 boda (bilans 1-1-4, gol razlika 10:13)

(Sa bukvalno identičnim bilansom kao Partizan, uključujući i identičnu gol razliku, dalje je prošao bugarski Ludogorec, kome je u poslednjem kolu za konačan uspeh bio dovoljan i remi na domaćem terenu!)

Kada su u pitanju poslednjeplasirani po grupama, imamo četiri ekipe koje su osvojile više bodova nego li trećeplasirani Sent Etjen ili Slovan. To su, sa po 5 osvojenih bodova, Vitorija Gimaraeš, Fejenord, CSKA Moskva i austrijski Volfsberger. Ostalih osam poslednjeplasiranih po grupama su osvojili između 1 i 4 boda. Među njima su i jedan Bešiktaš (3 boda), Trabzonspor (1 bod) i Rozenborg (1 bod).

Ispisali smo gore ove klubove (i „omastili“ one najzvučnije) kako biste dobili uvid od kakvih sve klubova i ekipa je Partizan ostvario bolji bilans u grupi ovosezonske Lige Evrope 2019/20! Pogledajte kakva su sve to sve imena, kakvi su to klupski budžeti, kakve to i fudbalske, ali i privredne imperije…

Prema tome, kapa dole Partizane za sve što si ove sezone prikazao na evropskim terenima! Uz sve nabrojano, ekipa je zaradila i značajan novac za funkcionisanje kluba (na ime direktnih premija UEFA tačno 6.480.030 €, a tome dodajmo i sigurno sedmocifreni iznos u evrima iz tzv. „marketing pula“, pri čemu će tačan obračun ove stavke tek uslediti tokom naredne godine), na evropskom tržištu je značajno porasla vrednost igrača i čitavog tima crno-belih, svi Partizanovi stranci (Natho, Suma, Asano i Sadik) su se pokazali punim pogocima, a Evropi su prezentovani i domaći, mladi, perspektivni i izuzetno kvalitetni igrači poput Strahinje i Lazara Pavlovića, ili Filipa Stevanovića. Malo li je?

Zvanični sajt FK Partizan

One Comment

Leave a Reply