Početak karijere novog centra Partizana, Australijanca Džoka Lendejla, nije delovao tako obećavajuće. Međutim, naporan rad i košarkaški geni obezbedili su mu ulogu jednog od najvažnijih igrača na koledžu za kojeg ipak nema mesta u modernoj NBA ligi.
Nije 22-godišnji Lendejl bio odlučan u nameri da svoju karijeru gradi na košarkaškim parketima dok je još bio srednjoškolac, ali s obzirom da je za veoma kratak vremenski period porastao oko 30 centimetara (211), planovi su se ubrzo promenili.
Znatno “unapređeni” fiziološki profil omogućio mu je stipendiju na Univerzitetu Sent Meris u Kaliforniji, ali Lendejl se tokom svoje frešmen godine i dalje nalazio daleko od cenjene i stamene “petice” u okvirima Zapadne konferencije, ali i cele NCAA lige.
Velikim delom i svojom zaslugom. Naime, Lendejl se najpre suočavao sa problemima nešto veće kilaže. Bio je “navučen” na sladoled i nije mogao maksimalno da iskoristi “impresivnu kretnju u reketu”, kako ga je ocenio njegov bivši saigrač Džo Rahon.
Četvrti Australijanac u Humskoj nije želeo da ostane samo “neiskorišćeni potencijal” već je sezonu 2015/16 završio na dijeti koja mu je pomogla da ubrza svoju igru i sa mnogo više snage uđe u narednu takmičarsku godinu u kojoj su se odmah primetili rezultati.
“To je nešto što nisam imao u potpunosti do ove godine”, izjavio je Lendejl sredinom marta prošle godine. “Najvažnija stvar je bila da dovedem svoje telo u red i da postanem igrač koji može da igra 35, 40 minuta, a ne da posle tri, četiri minuta budem potpuno iscrpljen”.
Ostao je dosledan sopstvenom planu i programu, što mu je donelo ogromno samopouzdanje, a samim tim i fenomenalan uspeh na terenu pošto je titulu najboljeg igrača u konferenciji izgubio od, navijačima Partizana savršeno poznatog plejmejkera, NajdželaVilijams–Gosa sa Gonzage.
Šta tek reći za poslednju sezonu u dresu “Kelta”? Prosečno je beležio 21,1 poena i 10,7 skokova, a onda dobio ono što mu je izmaklo iz ruku prošle godine, nakon čega je imenovan i u drugu najbolju petorku NCAA šampionata.
Međutim, šta to Džok Lendejl tačno može da ponudi ekipi Nenada Čanka?
Prvo što se uočava njegovoj igri je efikasnost u pokretu. Lendejl je visok 211 centimetara, ali uprkos tome odlikuje ga sjajna kretnja u reketu, a kao jedan od njegovih najvećih kvaliteta ističe se mogućnost da iz driblinga odmah napada obruč.
Takođe, pozitivno je to što će Partizan s Lendejlom ispod koša imati nekoga ko se bori za svaki skok, što dovoljno govori i njegova statistika. Pored toga, s obzirom da se odlično kreće, Australijanac bi svakako mogao da doprinese i tokom igre u tranziciji.
Nema elitne atletske predispozicije, ali zato prilično solidne za poziciju na kojoj igra. U igri “jedan na jedan” može još da napreduje, ali navijače Partizana svakako mogu da raduju njegovi nastupi protiv igrača kao što su LauriMarkanen, kao i novi košarkaš Crvene zvezde, Dušan Ristić.
Ono što se najviše zameralo Lendejlu tokom nastupa u Letnjoj ligi u dresu Atlante jeste šut sa distance, pre svega šut za tri poena, koliko god to u okvirima njegove pozicije zvučalo čudno, s obzirom da se taj segment igre sve više traži u NBA šampionatu.

Energični centar može biti problem u odbrani s obzirom da se u blokadama nije proslavio, a velikih muka ima i sa nešto bržim igračima. Takođe, nekada može da upadne u probleme sa faulovima, što je posledica lošijeg postavljanja u reketu.
Međutim, ogroman napredak koji je ostvario tokom prethodne tri godine pokazuje da je Džok Lendejl veliki radnik maksimalno posvećen svakom narednom stepeniku kojih je do sada već bilo mnogo, a najmanje što njegove igre iz prošle sezone mogu da obećaju crno-belima jeste istinsko zalaganje i kvalitetna saradnja.
„Plodovi“ identifikacije sa navijačima tek treba da isplivaju.