Direktor Evrolige Đordi Bertomeu objasnio je u opširnom intervjuu koliko je ovo takmičenje postalo ozbiljan tržišni projekat i zašto pretenduje da se pozicionira među najbolje sportske događaje u svetu.

Bertomeu uvek priča otovoreno, ali se prava istina krije između redova koje on govori i zat tu treba uvek obratiti pažnju.
Tako je iskusno obelodanio da šampion ABA lige neće imati sigurno učešće u Evroligi sledeće sezone, da se niko nije ni pobunio. Jednostavno, u Evroligi već duže vladaju neka druga pravila, koja moraju svi da poštuju, a ima mnogo bogatih klubova koji ne igraju u ovom takmičenju.
20 GODINA TAKMIČENJA NOVE EVROLIGE
– Teško je poverovati da je prošlo već 20 godina, ali veoma me raduje to što su klubovi uspeli da pretvore svoju viziju u stvarnost.
– Posle 20 godina nema sumnje da je Evroliga solidan projekat i da se pozicionirala među najbolje sportske događaje u svetu. Prema zvaničnim podacima ‘Sports Business’, mi smo druga najbrže rastuća sportska imovina na tržištu, što dokazuje da i dalje postoji određeni potencijal ove lige – rekao je Bertomeu.

Foto: Marko Todorović
On je objasnio da je važnija grupa od pojedinaca i tim je sve rekao što se tiče klubova sa manjim finansijama.
TAKMIČENJE JE PARTNERSTVO
– Najvažniji izazov koji smo imali na početku bilo je to stvaranje ligaške kulture među timovima učesnicima, to je nešto što nikada nije postojalo u evropskom sportu, na međunarodnom nivou.
– Ono što smo postigli je razumevanje da su svi mali deo većeg projekta, da je grupa važnija od pojedinca i da se takmičenje mora transformisati u partnerstvo čim igrači izađu na teren. Taj uspeh je bio kamen temeljac za rast lige u ove dve decenije – objasnio je prvi čovek Evrolige.
Objasnio je i zbog čega je Evroliga odlučila da licence dobiju Asvel i minhenski Bajern, kao i zašto su uvedeni novi kriterijumi za dodelu specijalnih pozivnica.

Foto: Marko Jovanović
– Dodeljivanje licenci Asvelu i Bajerni je bilo potrebno zbog snažnog i stabilnog prisustva dva ključna evropska tržišta u Evroligi. Oni su se pokazali kao dva projekta koja potpuno odgovaraju filozofiji Evrolige na terenu i van njega, a te dvogodišnje licence trebalo bi da posluže kao test i za ligu i za klubove, pre nego što pređu u status stalne licence.
– Asvel ima stabilno vlasništvo koje predvodi Toni Parker i Olimpik Lion, dok je Bajern za kratko vrmee uspeo da stane rame uz rame sa najboljim evropskim klubovima”.
KAKO IZ ABA DO EVROLIGE?
O novim načinima dodele “vajld-kard” Bertomeu je istakao da je to odlučeno zbog poboljšanja kvaliteta domaćih liga, a samim tim je i objasnio da klubovi u regionu(Zvezda, Partizan, Cibona, Budućnost itd) moraju da postanu nečije vlasništvo i da se finansiraju od svog rada i ulaznica, a ne od dotacija države.
Ove sezone je 18 klubova uz dve vajld karte koje su date Asvelu i Bajernu, čeka se London da ojača sa nekim klubom pa da bude primljen, možda već umesto šampiona ABA? Takođe i Pariz je veliki grad a nema Evroligaša, iz Italije je samo jedan. Tako da će ubuduć možda biti jako teško da se dođe do Evrolige osim preko Evrokupa.
– Godišnje specijalne pozivnice pomoći će nam da osiguramo to da bilo koji kandidat za Evroligu ispunjava sve potrebne uslove za učešće u elitnom takmičenju – zaključio je Bertomeu.
(Telegraf.rs)