Do te godine, srpski klubovi su bili daleko od elite i malo toga je ukazivalo da će se nešto promeniti po tom pitanju. Onda se dogodio Partizan.
Warren Little / StaffPartizan, Real Madrid
U sezoni 2003/04, tim iz Humske domogao se istorijskog učešća u Ligi šampiona. Predvođeni čuvenim Nemcem Lotarom Mateusom, nekada najboljim fudbalerom sveta, crno-beli su postali prvi klub iz Srbije koji je zaigrao u grupnoj fazi elitnog evropskog ranga. Naravno, računajući period od 1992, otkako takmičenje nosi ime Liga šampiona.
Bio je to najveći uspeh Partizana u novijoj istoriji i jedan od najvećih ikad. Ne bi bilo pogrešno reći da za beogradske crno-bele plasman u grupe LŠ predstavlja i najznačajniji rezultat od čuvenog finala Kupa evropskih šampiona iz 1966.
To je više nego dovoljan razlog da se podsetimo sezone 2003/04.
U prvom delu trilogije osvrnuli smo se na sve što je prethodilo letu 2003.
U drugom ste imali priliku da se podsetite kako su izgledale sad već čuvene kvalifikacije.
Poslednji deo trilogije posvećen je učešću u elitnom rangu i istorijskim utakmicama.
Galaktikosi, šampion i Drobga
U istorijskom učešću u Ligi šampiona, Partizan je smešten u grupu F sa madridskim Realom, Portom i Marsejom.
Osvrt na ostale grupe ne ostavlja dilemu da su crno-beli mogli znatno bolje da prođu.

Alex Livesey, Getty Images Sport
Ovako, žreb im je za rivale doneo najveći klub na svetu sa čuvenom generacijom Galaktikosa, osvajača UEFA kupa iz prethodne i šampiona Evrope u toj sezoni, te kasnijeg finalistu UEFA kupa sa novom zvezdom svetskog fudbala u nastajanju.
Od starta je bilo jasno da će posao biti izuzetno težak tokom svih šest mečeva i da su protivnici na znatno višem nivou, naročito Real i Porto. Ali, u Humskoj su bili svesni u kakvom su se se društvu obreli i da u elitnom rangu ne postoje laki rivali.
Zato su se, u skladu sa mogućnostima, adekvatno pripremili kako bi u tim okršajima imali šta da ponude.
Istorijski bod protiv Žozeovih Zmajeva
Na startu takmičenja, 16. septembra, Porto je gostovao u Beogradu. Deko, Karvaljo, Bosingva, Maniš, Derlei, Žoze Murinjo na klupi… Takva imena su stavljala domaćina u ulogu autsajdera.
Debi u LŠ doneo je ono što se moglo i očekivati od jednog novajlije – preveliku želju i preveliki broj grešaka. Crno-beli nijednog trenutka prvog poluvremena nisu uspeli da povežu redove i zaprete Zmajevima, koji su na drugoj strani iskoristili jednu od nekoliko šansi i preko Koštinje u 22. minutu poveli.
You Tube
Izdanje ekipe Lotara Mateusa nije se dopalo navijačima na prepunom stadionu JNA i negodovanje na poluvremenu bilo je vidljivo.
Ispostavilo se da je to dobrano prodrmalo igrače, a Mateus je uvođenjem Ljubinka Drulovića napravio možda i ključan potez. Iskusni vezista, bivši igrač Porta, povukao je tim i uvodni deo nastavka pripao je Partizanu.
To se na najbolji način manifestovalo u 53. minutu, kad je uz malo sreće lopta došla do Andrije Delibašića, koji ju je zakucao u mrežu i postavio konačnih 1:1.
Istorijski gol za istorijski bod u Ligi šampiona.
Bio je to veoma dobar početak elitnog ranga za Parni valjak, ali je gostovanje Marseju u narednoj rundi predstavljalo otrežnjenje.
Didije Drogba se potrudio da crno-belima pokaže koliko je LŠ jako takmičenje. Het-trik napadača iz Obale Slonovače i buduće zvezde svetskog fudbala doneo je Francuzima ubedljiv trijumf (3:0), a Partizanu jasnu sliku stanja u grupi.
Istina, Beograđani su sva tri gola primili u drugom poluvremenu i to pošto su u 45. minutu ostali sa desetoricom zbog isključenja Andrije Delibašića.
Warren Little / StaffPartizan, Real Madrid
Kraljevski poen
U naredna dva kola usledili su okršaji sa madridskim Realom, iz kojih su crno-beli izašli visoko podignutih glava.
Duel u Madridu pripao je Kraljevskom klubu (1:0), ali imena zvezda poput Ronalda, Zidana, Bekama, Figa, Raula, Roberta Karlosa u timu Galaktikosa nisu sprečila crno-bele da odigraju izuzetno kvalitetan meč. Pre svega, u fazi odbrane.
Po pristupu od starta meča, bilo je vidljivo da Mateusov tim naučio iz greška napravljenim u duelu sa Marsejom.
U igri je postojao jasan plan, defanziva na čelu sa raspoloženim golmanom Đorđem Pantićem stajala je čvrsto sve vreme, ne računajući pogodak Raula u 38. minutu, a povremeni kontra-napadi lako su mogli da donesu bolji rezultat.
Najbolju priliku za to propustili su Drulović u 55. i Ivica Iliev u 78. minutu.
Warren Little / StaffPartizan, Real Madrid
Utakmica u glavnom gradu Španije predstavljala je pravu najavu za ono što je usledilo 14 dana kasnije u Beogradu.
U sjajnoj atmosferi u Humskoj, srpski tim je, najblaže rečeno, bio konkurentan Realu.
Organizovana igra, velika borba za svaku loptu, „zaključavanje“ Zidana od strane Igora Duljaja, fantastični Đorđe Pantić, šanse Nikole Malbaše i Ivice Ilieva i na kraju veliki promašaj Saše Ilića, koji je mogao da donese Partizanu najveću pobedu u istoriji… To je, ukratko, siže dešavanja na terenu tog četvrtog novembra 2003. godine.
Reči Ilieva posle utakmice predstavljaju možda i najbolji opis.
„Mogao bih da budem zadovoljan, međutim nisam. Mogli smo da pobedimo, imali smo fantastične šanse. Igrali smo fantastično, samo su falili golovi“, istakao je tadašnji napadač.
Kraljevski klub je lako mogao da završi na kolenima pred Parnim valjkom, trijumf je izostao „za dlaku“, ali je osvojeni bod protiv takvog protivnika izuzetno veliki rezultat.
Promašeno evropsko proleće
Uoči poslednja dva kola, bilo je jasno da su Real i Porto osigurali plasman u osminu finala, a da će se Partizan i Marsej boriti za treću poziciju i prolaz u UEFA kup. Sve dileme otklonjene su u pretposlednjoj rundi, kad je Partizan poražen u Portugaliji sa 2:1, a Marsej od Reala istim rezultatom na svom terenu.
Tako je duel sa Francuzima u Beogradu bio odlučujući. Crno-beli su u njega ušli sa dva boda, dok je Marsej imao jedan više.
Partizan je od početka igrao ofanzivno, Mateus se odlučio za tandem Iliev-Delibašić u napadu, svestan da je pobeda neophodna. Mogli su Beograđani već u prvom poluvremenu da dođu do ubedljivog vođstva, ali je Saša Ilić promašio zicer, a Malbaša pogodio prečku.
You Tube
U naletima su domaći igrali i u drugom delu, međutim, bolju igru nisu uspevali da materijalizuju i na kraju je usledila kazna u 61. minutu.
Napad Marseja, koji je bio daleko od opasnog, završen je pogotkom Egipćanina Mida i to posle ubačene lopte sa pola terena.
Francuzi su tad imali UEFA kup „u džepu“ i nisu ga ispustili. Partizanu su nedostajala dva gola za prolaz, postignut je samo jedan preko Delibašića u 82. minutu, i Parni valjak je i trećim remijem pred svojim navijačima okončao istorijsko učešće u Ligi šampiona.
Mateusov odlazak i gubitak titule
Mečevi u Ligi šampiona ostavilli su trag na crno-bele u domaćem prvenstvu. Tri poraza u jesenjem delu, uključujući i onaj ubedljiv od Crvene zvezde (0:3), ostavili su Partizan na tri boda minusa u odnosu na najvećeg rivala, a na zimu je došlo i do promene na klupi.
Lotar Mateus je zbog sukoba sa upravom kluba u vezi sa bonusima iz ugovora (na kraju je ceo slučaj završio na sudu) napustio trenersku poziciju i umesto njega stigao je Vladimir Vermezović.
Samuel Shivmabu/Gallo Images/Getty Images
Čika Crni u nastavku nije uspeo da nadoknadi stečeni zaostatak, iako je finiš borbe za titulu bio dramatičan. Lako je Partizan mogao da preuzme lidersko mesto pobedom u večitom derbiju na četiri kola pre kraja, ali do toga nije došlo (0:0) i to je predstavljalo prekretnicu.
U poslednje tri runde, ostvareni su remi sa Zemunom i porazi od Budućnosti iz Banatskog Dvora i Železnika, te je pokušaj odbrane titule završen neslavno.
Ostanak bez trofeja ostavio je gorak ukus. Uprkos tome, navijači Partizana će se sa velikom setom sećati sezone 2003/04. U njoj su prisustvovali velikom uspehu svog tima na evropskoj sceni, istorijskom plasmanu u Ligu šampiona i ravnopravnim borbama sa prestižnim rivalima o kojima se i danas priča u Humskoj.
Izvor Sport Klub