Sa kojim su se sve asovima nadmetali crno-beli na stadionu JNA tokom prve decenije ovog veka…

U danima kad nema sportskih događaja i kad nije baš najjasnije kada će se oni najveći i najpopularniji vratiti na male ekrene, redakcija Mozzart sporta zavirila je u istorijske spise i sprovela opsežno istraživanje pod radnim naslovom: NAJBOLJI FUDBALERI KOJI SU GOSTOVALI U BEOGRADU I IGRALI PROTIV PARTIZANA. Imajući u vidu da se radi o ogromnom broju fantastičnih igrača, odlučili smo da sastavimo idealne timove po decenijama. Dakle, najboljih 11 iz pedesetih, šezdesetih, sedamdesetih, osamdesetih godina… Pa tako sve do druge decenije novog milenijuma, ove na izmaku. Čisto da bude zanimljivije. Malo poređenja, diskusija, neće biti naodmet, zar ne? I naposletku da pojasnimo: konačni izbor rezultat je ličnih utisaka grupe autora serijala (za poslednje četiri decenije), odnosno čuvenje (priče iz davnina), trofeji, golovi i individualna priznanja za velemajstore iz crno-bele ere. Na kraju i sami smo se iznenadili kakvu smo malu istoriju fudbala ispisali prisećajući se svih tih veličina. A proći će ih kroz ove članke više od 500! Pa da krenemo u našu malu avanturu… Uz nadu da nam nije promaklo mnogo vedeta vrednih pažnje i da ćete se fino zabaviti…
Ratne devedesete su prošle i srpski fudbal je počelo polako da se oporavlja od godina izolacije. Za Partizan, početak 21. veka značio je debitantski nastup u Ligi šampiona, značio je i osminu finala Kupa UEFA 2005, značio je i početak šestogodišnje dominacije domaćim fudbalom. A ponajviše je značio da je crno-bela strana Topčiderskog brda postala manje-više redovna stanica na proputovanjima najvećih fudbalera planete.
Ako bismo morali da izdvojimo petoricu najboljih u ovom veku verovatno bi se većina nas saglasilad a su to bili Ronaldo, Zinedin Zidan, Ronaldinjo, Kristijano Ronaldo i Lionel Mesi, a samo dvojica sa te liste nisu bili gosti Humske u prvoj deceniji 21. veka. Defilovali su tu zaista veliki majstori fudbalske igre, predvođeni pre svega Galaktikosima Florentina Pereza i njegovog Reala. S njima ćemo tako i početi i završiti.
Na golu ko drugi nego Iker Kasiljas, iako je imao žestoku konkurenciju pre svega u Oliveru Kanu i Vitoru Baiji. “San Iker“ je ipak dimenzija za sebe, rekorder Lige šampiona po broju utakmica u kojima je sačuvao mrežu netaknutom, čovek koji je šest puta uzastopce biran u Uefin idelni tim što je za golmane apsolutni rekord. Ali u svoje vreme Kasiljas nije imao konkurenciju.. “Iskreno, ne moram da pričam koliko je dobar, sve se vidi“, saglasan je i Đanluiđi Bufon.
Možda će mlađima da zvuči malo čudno što se Dario Srna našao među ovakvim velikanima, ali budemo objektivni: paklen je bek bio Hrvat. Sa 134 utakmice rekorder po broju nastupa za Hrvatsku, na njegovu žalost ugurao se tu negde baš između dva najveća uspeha u istoriji Vatrenih. U Donjecku je poznat i kao “Ikona Šahtjora“ pošto je tokom 15 godina u tom klubu odbijao i transfere u Bajern i Čelsi.
Preskočili smo inače da vam kažemo da smo ovde morali da pribegnemo maloj logičkoj gimnastici i opredelimo se za taktiku 3-4-3 kako bismo mogli da naguramo sve majstore koji su napadali Partizan početkom 21. veka dok smo odbranu ostavili sa trojicom. U takvom stilu verovatno ne bi bilo mesta za jednog beka, ali kako ipak govorimo o najofanzivnijem beku koga smo za života gledali rizikovaćemo. Reč je naravno o Robertu Karlosu, sve znate o njemu, pamtite one munje iz slobodnjaka i bez njega se prosto nije moglo. Neverovatan igrač i otac devetoro dece.
Nastavljamo s vezom, a sve vam je jasno kada ovde nije bilo mesta za Gutija ili Deka recimo. Da krenemo od Mihaela Balaka, koji je u Humskoj gostovao sa Bajernom, već tada je bilo jasno da je reč o jednom od najkompletnijih vezista svoje rere.

Ne i najboljih, jer tu je konkurencija bila žešća, a o tome najbolje svedoči Realov trio za dopunu veznog reda. Dejvid Bekam jeste bio i svojevresna estradna zvezda, ali je znao lopte i imao „kiflu“ koja se i danas prepričava. Bio je drugi u izboru za Zlatnu loptu 1999, odmah iza Rivalda, 2001. mu je Fifino nagradu za igrača godine ispred nosa oteo baš Luis Figo, a i on je u idealnih 11 koji su igrali protiv Partizana u prvoj deceniji 21. veka. Doduše, “iselili” smo ga sa desnog krila u sredinu… Ali mogao bi on to da iznese, Pre nego Bekam, zar ne? Portugalac je svojevremeno najskupljii fudbaler u istoriji fudbala, pošto ga je Real 2000. godine doveo u kontroverznom transferu iz Barselone za 62.000.000 evra zbog čega su ga na povratku na Kamp Nou gađali čašama, flašom viskija, pa i nožem i prasećom glavom.
Oboren je Figov rekord 2001. kad je Florentino Perez nastavio svoj megalomanski plan dovođenjem i poslednjeg člana veznog reda dealnih Partizanovih rivala za ovu deceniju. Naravno, govorimo o Zinedinu Zidanu, njega je Perez doveo iz Juventusa za 77.000.000 evra. Strašan tandem. Ne treba valjda ni da pominjemo da su obojica dobitnici Zlatne lopte?
Ako ćemo već o Zlatnim loptama onda moramo i o Kristijanu Ronalda, on ih ima pet, samo je Mesi sakupio jednu više i s tim možemo i da završimo priču o Portugalcu koji je Beograd posetio na samom početku karijere, kao igrač Sportinga iz Lisabona. Sigurno kandidat za najboljeg u istoriji, čini nam se da samo Zidan može da mu parira u izboru za najboljeg Evropljanina.


A u izboru za najboljeg u istoriji svakako bi bio i Ronaldo Brazilac, na stranu sad što su ga povrede osakatile. Ko ga je gledao uživo ili igrao protiv njega – pitajte samo Bilija Kostakurtu, baš nedavno je čuvenog Zubu nazvao “s…om“ jer je obožavao da gleda „nas defanzivce kako pasemo travu za njim“ – dobro se seća da je Ronaldo na vrhuncu dovodio fudbalske fanove u stanje blaženstva.
Za kraj, tu je i Raul, nekako brzo i nepravedno zaboravljen otkako se penzionisao, jer ipak je reč o igraču koji je i dalje drugi na listi najefikasnijih igrača u istoriji Reala sa 323 gola! Prvi je ko drugi no Kristijano Ronaldo sa 450, na šestom mestu je sa 241 pogotkom Karim Benzema, koji je kao igrač Liona takođe gostovao u Humskoj, ali pored ovakvog trozubca nikako nije mogao do naših idealnih 11.
PARTIZAN – IDEALNI TIM ’00: Iker Kasiljas (Real Madrid) – Darijo Srna (Šahtjor), Rikardo Karvaljo (Porto), Roberto Karlos (Real Madrid) – Mihaal Balak (Bajern Minhen), Dejvid Bekam (Real Madrid), Luis Figo (Real Madrid), Zinedin Zidan (Real Madrid) – Kristijano Ronaldo (Sporting), Raul (Real Madrid), Ronaldo (Real Madrid)

Koliko je u stvari tu žestoka konkurencila bila možda i najbolje pokazuje to što su za mesto u napadu pored Benzeme izvisili i Didije Drogba, Luis Suarez, Alan Širer, Antonio Kasano, Romelu Lukaku… Nisu prošli ni Oven Hargrivs, Rikardo Kvarežma, Samir Nasri, Vilijan, Daglas Kosta, Miralem Pjanić, braća Berezucki… Tih se godina strašan fudbal igrao u Humskoj.
♦♦♦ PREKOBROJNI ♦♦♦ Golmani: OliverKan (Bajern Minhen), ŠejGiven (Njukasl), VitorBaija (Porto), PepeReina (Viljareal), IgorAkinfejev (CSKA Moskva), Amelija (Livorno), AndrejPjatov (Šahtjor), UgoLoris (Olimpik Lion)
Odbrana: Vili Sanjol (Bajern Minhen), Jens Jeremis (Bajern Minhen), Ze Roberto (Bajern Minhen), Paulo Bento (Sporting), Beto (Sporting Lisabon), Džonatan Vudgejt (Njukasl), Paulo Fereira (Porto), Rikardo Karvaljo (Porto), Žorž Kosta (Porto), Nunjo Valente (Porto), Žoze Bosingva (Porto), Mičel Salgado (Real Madrid), Danijel Van Bujten (Olimpik Marselj), Sergej Ignaševič (CSKA Moskva), Aleksej Berezucki (CSKA Moskva), Vasili Berezucki (CSKA Moskva), Juri Žirkov (CSKA Moskva), Fabio Galante (Livorno), Bakari Sanja (Okser/Arsenal), Dante (Standard Lijež), Razvan Rac (Šahtjor), Jaroslav Rakitski (Šahtjor), Gael Kliši (Arsenal), Dmitri Čigrinski (Šahtjor), Fabio Groso (Olimpik Lion)-
Vezisti: Jegor Titov (Spartak Moskva), Andreas Ivanšic (Rapid Beč), Memet Šol (Bajern Minhen), Oven Hargrivs (Bajern Minhen), Rikardo Kvarežma (Sporting), Radek Bejbl (Slavija Prag), Geri Spid (Njukasl), Kijeron Dajer (Njukasl), Koštinja (Porto), Maniš (Porto), Deko (Porto), Guti (Real Madrid), Santi Kazorla (Viljareal), Aleks (Fenerbahče), Emre Belezoglu (Fenerbahče), Aksel Vitsel (Standard Lijež), Stiven Defur (Standard Lijež), Ivan Perišić (Klub Briž), Vilijan (Šahtjor), Fernandinjo (Šahtjor), Andrej Aršavin (Arsenal), Tomaš Rosicki (Arsenal), Džek Vilšer (Arsenal), Samir Nasri (Arsenal), Daglas Kosta (Šahtjor), Miralem Pjanić (Olimpik Lion).
Napadači: Elber (Bajern Minhen), Klaudio Pizaro (Bajern Minhen), Pavel Kuka (Slavija Prag), Alan Širer (Njukasl), Kreg Belami (Njukasl), Derlej (Poto), Beni Mekarti (Porto), Didije Drogba (Olimpik Marselj), Mido (Olimpik Marselj), Vagner Lav (CSKA Moskva), Ivica Olić (CSKA), Luis Suarez (Groningen), Kristijano Lukareli (Livorno), Danijel Gujza (Fenerbahče), Burak Jilmaz (Fenerbahče), Antonio Kasano (Sampdorija), Andre-Pjer Žinjak (Tuluz), Luiz Adrijano (Šahtjor), Romelu Lukaku (Anderleht), Karlos Vela (Arsenal), Eduardo da Silva (Šahtjor), Karim Benzema (Olimpik Lion).
Tekst preuzet sa portala Mozzart sport
PRIREDILI: Dejan Stanković, Aleksandar Gligorić, Predrag Dučić
FOTO ILUSTRACIJE: Mozzart Sport