Duel sa Rašfordom u Humskoj, kontakt bez lopte sa Marsijalom, zadržavanje balansa u igri, demonstracija snage i započinjanje napada, neko je sve to primetio – priča Nenad

ODLAZAK Strahinje Pavlovića u Monako je možda došao prerano, za neke iznenađujuće, ali svakako ne i nezasluženo. Pomoćnik Save Miloševića u stručnom štabu Partizana, Nenad Cvetković, objasnio je kroz pojedine statističke parametre koliko je mladi defanzivac napredovao za samo godinu dana.
– Karakteriše ga visok kvalitet osvajanja lopti prilikom igre “jedan na jedan”. Njegov instat indeks u periodu 1. jul – 15. decembar je visok, prosečno je beležio sedam od deset dobijenih duela po utakmici, a među prvima je u ekipi po presečenim loptama – ističe Cvetković, koji je u stručnom štabu između ostalog zadužen za taktičku pripremu ekipe na osnovu analize igre protivnika.
Cvetković je pojasnivši da se instat indeks dobija na osnovu uspešnosti svih akcija, poput dodavanja, ulazaka na polovinu rivala, presečenih, oduzetih lopti i prekršaja, nastavio:
– Na utakmici Partizan – AZ u Beogradu najviši instat indeks imao je Bibars Natho (386), posle Izraelca Umara Sadika (324), a odmah zatim Strahinja Pavlović (321). To je izuzetan evropski nivo. Pavlović je na susretu prvog kola Lige Evrope dobio deset od 11 duela, sedam od sedam u vazduhu, a osam od osam kad su defanzivni dueli u pitanju. Ovo jesu konkretni podaci, ali je važno da se naglasi da se mi ne bavimo statistikom, da nije ona razlog Pavlovićevog igranja, već je u njegovom slučaju potvrda pravila koliko je značajan timu i koliko je napredovao na taktičkom planu.
Ono što je prevagnulo da se ozbiljni evropski klubovi zainteresuju za 18-godišnjeg štopera su partije na međunarodnoj sceni.
– Tačno se videlo kako brani prostor iza sebe naspram brzih igrača. Razumljivo, bilo je grešaka, na poslednjim mečevima pao je u formi, kako zbog kvaliteta igrača tako i psihološkog aspekta, ali duel sa Rašfordom u Humskoj, pa kontakt bez lopte sa Marsijalom, zadržavanje balansa u kontakt igri, demonstracija snage, odnošenje lopte i započinjanje napada su učinili da to neko primeti. Osim toga, saznanje da je u mlađim kategoriijama igrao veznog doprinelo je razumevanju igre, omogućilo kvalitet pasa u svim distancama.
Za mladog defanzivca je vrlo važno i stasavanje uz iskusnog kolegu, što je pre dve i po godine lansiralo i Nikolu Milenkovića.
– Ostojić je, kao lider, pomogao Strahinji da prepozna prioritete tokom utakmica, u pozicionoj, kao i igri pod pritiskom, sposobnost korekcije po širini. Pritom, Pavlović ređe koristi ruke nego Bleki na početku karijere, više se oslanja na telo i noge, ima odličan balans. I ima još dosta da radi. Siguran sam da poseduje čvrstinu da jednog dana zaigra u Premijer ligi i ako se bude pravilno razvijao dobićemo reprezentativca za narednih 15 godina – zaključio je Cvetković.
POMOĆ IZ VEZE
MILOŠEVIĆEV pomoćnik Nenad Cvetković smatra da je Pavlovićevom napretku značajno doprineo tandem zadnjih veznih Zdjelar – Šćekić.
– Za devet meseci saradnje najviše je napredovao u igri “jedan na jedan” protiv vrhunskih igrača. Ukazala mu se prilika da se odmeri protiv fudbalera u najvećim brzinama, rastao je kroz utakmice, verovatno mu je pomoglo naše taktičko opredeljenje i timska disciplina, pošto je ispred sebe na velikom broju utakmica imao tandem Zdjelar – Šćekić, koji je skratio linije tima, pokrio veći prostor, brzo se pomerao, što je doprinelo da Pavlović izbije u prvi plan.
Izvor Večernje novosti