Takmičarska pauza je prava prilika da se pozabavimo UEFA-koeficijentima, pri čemu ćemo se, osim Partizanovim klupskim koeficijentom, ovaj put detaljnije i sa razlogom pozabaviti i nacionalnim koeficijentom Srbije.

Žrebom za grupnu fazu Lige Evrope 2019/20, Partizanov klupski koeficijent za ovu sezonu (18,000 bodova) je „odradio svoje“. Taj naš koeficijent nam je u svim žrebovima u kvalifikacijama, a naposletku i u žrebu za grupnu fazu, omogućio određene pozicije (konstantnu ulogu nosioca u žrebu tokom kvalifikacija, odnosno mesto u 3. šeširu prilikom žreba za grupnu fazu) i sada je taj koeficijent otišao u arhivu. Bude li Partizan ove sezone učestvovao u još nekom žrebu, recimo u žrebu 1/16 finala Lige Evrope – u njemu će učestvovati i zauzeće određenu poziciju pre žreba shodno svom ostvarenom plasmanu u grupi, a ne zbog jačine svog ovosezonskog koeficijenta. Svi kasniji žrebovi (od 1/8 finala pa nadalje) se potom odvijaju čak po principu potpune slučajnosti, jer se sve ekipe izvlače iz jednog jedinog „ćupa“.
Kako stoje stvari kada je u pitanju naredna sezona 2020/21? Predstavljamo vam isečak iz TRENUTNE klupske rang liste UEFA za narednu sezonu – onaj u kome se nalazi Partizan, ali i prikaz dvadesetak ekipa koje se TRENUTNO nalaze ispred Partizana:

Partizan je TRENUTNO na 71. mestu te rang liste, a već sada znamo da će sledeće sezone moći da se podiči još jačim klupskim koeficijentom (trenutno 19,000) nego što je to bio slučaj u ovoj sezoni (18,000). Sve ekipe koje su u plavim poljima su još uvek aktivne u Evropi ove sezone, tj. igraju u jednoj od dve grupne faze (LŠ ili LE). Ekipe u zelenim poljima ne igraju u Evropi, ali imaju najmanje jedan klub iz svoje zemlje koji u Evropi igra, dok BATE Borisov niti sam igra više u Evropi, niti ima nekog svog „zemljaka“ (ekipu iz Belorusije) tamo aktivnog.
Samo ekipe u plavim poljima, a među njima je i Partizan, mogu budućim pozitivnim rezultatima (remijima i pobedama) u grupnim fazama, a eventualno i nakon njih, jačati svoj trenutni klupski koeficijent za narednu sezonu – sve dotle dok se ove sezone takmiče u Evropi. Ekipe u zelenim poljima prikazane u ovom isečku rang liste to ne mogu, jer kakve god uspehe da naprave njihovi sunarodski klubovi u daljem toku takmičenja – to nije dovoljno da udeo iz nacionalnog koeficijenta koji bi se obračunavao za njihov lični klupski koeficijent bude veći, a samim tim i relevantan, u poređenju sa trenutnim klupskim koeficijentima tih klubova u zelenim poljima. Drugim rečima, klupski koeficijenti ekipa u zelenim poljima, kao naravno i klupski koeficijent ekipe BATE Borisov, možemo već sad smatrati konačnim za narednu sezonu 2020/21.

Partizan je dobio grupu sa jednim izuzetno jakim i atraktivnim rivalom (Mančester Junajted) i sa dva manje zvučna ali takođe jaka i renomirana rivala (Astana i AZ Alkmar) sa kojima može ravnopravno da se takmiči. Ko i šta u Evropi predstavljaju ova tri naša buduća protivnika, možda najbolju predstavu pruža gornji grafikon, iz kojeg se vidi koja su mesta na klupskoj rang listi UEFA ti klubovi i Partizan zauzimali u poslednjih deset godina (2010-2019). Mančester Junajted poslednjih godina nije više u samom vrhu te liste, ali je i dalje visoko pozicioniran u Evropi. Kazahstanska Astana beleži u poslednjih pet godina konstantan, strmoglav uspon na klupskoj rang listi UEFA. Holandski AZ Alkmar je do prošle godine imao neku prilično ustaljenu poziciju (horizontalnu liniju) na ovom grafikonu i tek u poslednjih godinu dana ima jedan veći pad, dok Partizan ima nekako najstabilniji položaj na rang listi ovih godina, uz napomenu da je trenutno ipak bolje plasiran na njoj nego li u bilo kojoj od prethodnih deset godina!
Protiv ova i ovakva tri protivnika, naši crno-beli će uskoro, od 19.09.2019, krenuti da traže rezultatske uspehe (remije ili pobede) sa kojima bi dodatno ojačali svoj klupski koeficijent za narednu sezonu. Da bi to bilo moguće, a zbog usvojenog sistema bodovanja za klupski koeficijent u grupnoj fazi LE, potrebno je najpre odbraniti 3 boda dobijena za klupski koeficijent samim plasmanom u grupnu fazu LE. Pošto se bodovi za koeficijent, počev od grupne faze, definišu tako da za remi sledi 1 bod a za pobedu 2 boda, ta „odbrana“ se postiže ostvarivanjem 1 pobede i 1 remija u grupi, ili postizanjem 3 remija u grupi. U grupi imamo ukupno 6 utakmica i evo kako će Partizanov klupski koeficijent da se razvija u zavisnosti od naših rezultata u grupi (pobede, remiji, porazi):
· sa bilansom 0-0-6, 0-1-5, 0-2-4, 1-0-5, 0-3-3 ili 1-1-4 naš klupski koeficijent za narednu sezonu ostaje na 19,000 bodova
· sa bilansom 0-4-2 ili 1-2-3 klupski koeficijent se penje na 20,000 bodova
· sa bilansom 0-5-1, 1-3-2 ili 2-1-3 klupski koeficijent se penje na 21,000 bod
· sa bilansom 0-6-0, 1-4-1, 2-2-2 ili 3-0-3 naš klupski koeficijent se penje na 22,000 boda, pri čemu je ako ne sa svim onda sa nekim od ovih bilansa prolazak grupe i plasman u 1/16 finala moguć, tj. realan (čime bi klupski koeficijent i dalje mogao da se jača)
· sa bilansom 1-5-0, 2-3-1 ili 3-1-2 naš klupski koeficijent se penje na 23,000 boda, pri čemu je sa prva dva bilansa prolazak glupe vrlo izvestan, a sa trećim potpuno siguran
· sa bilansom 2-4-0, 3-2-1 ili 4-0-2 naš klupski koeficijent se penje na 24,000 boda, uz garantovan plasman u 1/16 finala LE
· sa bilansom 3-3-0 ili 4-1-1 naš klupski koeficijent se penje na 25,000 bodova, naravno uz garantovan plasman u 1/16 finala LE
· sa bilansom 4-2-0 ili 5-0-1 naš klupski koeficijent se penje na 26,000 bodova, naravno uz garantovan plasman u 1/16 finala LE
· sa bilansom 5-1-0 naš klupski koeficijent se penje na 27,000 bodova, naravno uz garantovan plasman u 1/16 finala LE
· sa maksimalnim bilansom 6-0-0 naš klupski koeficijent se penje na 28,000 bodova, naravno uz garantovan plasman u 1/16 finala LE
Što se tiče bodovanja za klupski koeficijent u grupnoj fazi LŠ, tu ne postoji nikakvo „branjenje bodova“, tako da te ekipe već sa prvim remijem ili pobedom u grupama LŠ jačaju svoje klupske koeficijente za 1 ili 2 boda. Na gornjem isečku iz TRENUTNE klupske rang liste UEFA za narednu sezonu 2020/21 imamo šest takvih ekipa, a to su Lajpcig, Slavija Prag, Briž, Inter, Galatasaraj i Crvena zvezda.
NACIONALNI KOEFICIJENT SRBIJE 2020/21:
Ova tema je izuzetno aktuelna i bitna za srpske klubove, njihove navijače i generalno ljubitelje fudbala u ovoj zemlji. Podsetimo da je reč o jurenju minimum 15. pozicije na UEFA-inoj rang listi zemalja za onu drugu narednu sezonu (2021/22), kada ulazimo u nov trogodišnji ciklus i u kojem će zaživeti značajne promene u organizaciji evropskih klupskih takmičenja (dobijamo pored LŠ i LE i treće takmičenje, LE 2, pri čemu će u sva tri takmičenja nastupati po 32 kluba). Rang lista zemalja za sezonu 2021/22 će biti konačna na kraju ove tekuće sezone 2019/20, što znači da još ove sezone sve zemlje mogu da se bore za što bolji plasman na toj rang listi, a ona TRENUTNO izgleda ovako:

To 15. mesto kojem stremimo trenutno zauzima Grčka koja je ispred nas za tačno 1,600 bodova (Grci imaju 25,100 a mi 23,500 bodova).
Ovde se bodovi obračunavaju tako da se svaki osvojeni bod deli sa brojem klubova iz dotične zemlje koji je počeo takmičenje. To je hendikep Grčke u odnosu na konkurentske zemlje kao što su Danska (trenutno 14.), Kipar (16.), Hrvatska (17.), Srbija (18.), Škotska (19) ili Norveška (20.), zbog toga što je u Evropi startovalo čak pet grčkih klubova, jedan više nego u ostalim nabrojanim zemljama.
· Danska, Kipar i Hrvatska imaju samo još po jedan tim u Evropi (Kopenhagen i APOEL u LE, a Dinamo Zagreb u LŠ). Svaki njihov remi u grupi će vredeti 0,250 a svaka pobeda 0,500 dodatnih bodova za nacionalni koeficijent Danske / Kipra / Hrvatske.
· Grčka ima takođe samo još jedan tim u Evropi (Olimpijakos u LŠ), ali će svaki eventualni remi Olimpijakosa vredeti dodatnih samo 0,200 a svaka eventualna pobeda Olimpijakosa samo 0,400 boda za nacionalni koeficijent Grčke.
· Srbija ima dva tima u Evropi (Crvena zvezda u LŠ a Partizan u LE) i to je veliki adut naše zemlje u borbi sa konkurentskim zemljama! Svaki remi jednog od ova dva kluba vredeće novih 0,250 a svaka pobeda novih 0,500 bodova za nacionalni koeficijent Srbije.
· Od zemalja ispod naše možda najveću pažnju treba obratiti na Švajcarsku, čak možda i više nego na Škotsku ili Norvešku, iz prostog razloga što su čak 3 švajcarska kluba još uvek aktivna u Evropi (Bazel, Jang Bojs i Lugano – svi u LE), mada i kod njih, kao i kod Grka, važi da se svaki bod deli sa pet
Dakle trenutno 15. Grčka nam beži 1,600 bodova, pri čemu svaki Olimpijakosov remi / pobeda vrede 0,200 / 0,400 bodova, dok remi / pobeda oba naša kluba vrede 0,250 / 0,500 bodova.
Posebno zanimljivo je to što će naš večiti rival (Crvena zvezda) i Olimpijakos igrati u istoj grupi LŠ, dakle očekuju ih dva međusobna duela! Ukoliko Crvena zvezda u tim duelima bude manje uspešna od Olimpijakosa, a posebno zbog činjenice da bi to u isto vreme vrlo lako moglo značiti i da će Olimpijakos biti bolje plasiran u grupi od Crvene zvezde (što bi verovatno značilo prolazak Olimpijakosa makar u 1/16 finala LE, kao i oproštaj Crvene zvezde od Evrope), pred Partizanom bi se našao izuzetno težak zadatak da spašava stvari, odnosno da Srbija ipak pretekne Grčku do kraja ove sezone! Morali bismo sasvim sigurno da prođemo našu grupu LE, a vrlo moguće da bismo morali da odemo i korak dalje (1/8 finala), možda čak i dva koraka dalje (1/4 finale)…uz nadu da će Olimpijakos što pre ispasti iz Evrope, sa što negativnijim rezultatima….Za neku tačnu, potpuno preciznu računicu, ovog trenutka je ipak prerano.
Međutim, ukoliko pak Crvena zvezda bude uspešnija od Olimpijakosa, pa još ona recimo izbori 3. mesto i nastavak takmičenja u LE, a Olimpijakos se oprosti od Evrope, onda bi istovremeni Partizanov prolazak grupe LE predstavljao gotovo pa garanciju da ćemo prestići Grke!
Što se predstavnika drugih zemalja tiče, jasno je da treba da navijamo za što negativnije rezultate Kopenhagena, APOEL-a, Dinama, pa i klubova iz zemalja ispod naše (Seltika i Rendžersa, Rozenborga, tri pomenuta švajcarska kluba, kao i švedskog Malmea).
Čeka nas u svakom slučaju i sa ovog aspekta vruća fudbalska jesen na evropskim terenima. Podsetimo, obezbeđivanje makar 15. mesta na rang listi UEFA za sezonu 2021/22 bi značilo da bismo u leto 2021. imali 2 predstavnika u kvalifikacijama za LŠ, zatim bi 1 naš tim igrao kvalifikacije za LE, a još 2 tima bi startovala u kvalifikacijama za novo takmičenje LE 2. To bi bila fantastična stvar za srpski klupski fudbal u Evropi, tim pre što bi to istovremeno značilo i naše ogromne šanse da se i u sezonama nakon te ovakav (ili sličan) status Srbije u fudbalskoj Evropi zadrži.
Zvanični sajt FKPartizan