Prvo jesenje „prolazno vreme“ – blistamo istim sjajem kao krajem avgusta!

Dana 30.08.2021. smo na ovom mestu plasirali tekst u kojem smo izanalizirali Partizanove rezultate i dostignuća tokom leta – evropske kvalifikacije (6 utakmica) i prvih 6 odigranih utakmica u domaćem prvenstvu. Upravo se nalazimo u prvoj od dve jesenje takmičarske pauze (ona druga će uslediti u novembru), pa je red da se sada pozabavimo Partizanovim utakmicama od 11.09.2021. (kada je, nakon letnje pauze, nastavljena klupska takmičarska polusezona), pa zaključno sa 03.10.2021, nakon kojeg je stigla nova pauza.

Ko što vidite, bilans je skoro briljantan.

On to u Evropi zapravo i jeste – maksimalnih 6 osvojenih bodova posle dva kola grupne faze UEFA Lige konferencija i gol razlika 4:0 obećavaju već sada zimu u Evropi. Dodamo li tome kvalifikacioni bilans pre grupne faze (bilans 3-2-1, gol razlika 9:5), dolazimo do ukupnog dosadašnjeg evropskog bilansa od 5-2-1 i gol razlike 13:5 (+8). To je odlično, posebno ukoliko se zna kakve teške rivale su crno-beli imali u kvalifikacijama. Eto, jedan od njih, ruski Soči, u nedelju je kao gost napravio preokrekt i u Sant Peterburgu savladao šampiona, poslednjih godina tamo neprikosnovenu ekipu Zenita (1:2), čime se opet učvrstio u vrhu jedne tako jake lige kao što je ruska Premijer liga…

Partizan se danas nalazi na 59. mestu evropske klupske rang liste UEFA. U pitanju je trenutna situacija, s obzirom da je reč o rangiranju za narednu sezonu 2022/23, a rang lista će biti konačna tek na kraju tekuće sezone 2021/22. S obzirom da su crno-beli, na sreću svih nas, još uvek aktivni (a i uspešni) u ovoj evropskoj sezoni, imamo lepe šanse da ovaj svoj trenutni položaj dodatno poboljšamo u nastavku sezone, čime bi se stvorili odlični preduslovi za nove evropske kvalifikacije koje nas očekuju narednog leta.

Trenutni plasman Partizana na klupskoj rang listi UEFA je najbolji plasman crno-belih u ovom XXI veku. Na gornjoj grafici vidite kako se taj položaj našeg kluba menjao svih prethodnih godina (sezona) i bilo bi izvanredno da se u nastavku sezone taj plasman i dodatno poboljša, da se možda uđe i u „TOP 50“ evropskih klubova na toj rang listi. Šanse za to su potpuno realne.

Poslednjih dana i sedmica smo svedoci većeg broja medijskih priloga u kojima se govori o nacionalnom koeficijentu Srbije, o mogućnosti da naši klubovi (Partizan i Crvena zvezda) ove sezone obezbede Srbiji 15. ili još bolje mesto na rang listi nacionalnih asocijacija, čime bismo dobili čak 5 evropskih predstavnika u sezoni 2023/24 (2 tima u kvalifikacijama za LŠ, 1 tim u kvalifikacijama za LE i još 2 tima u kvalifikacijama za LK). Situacija je itekako povoljna za ostvarivanje jednog tako velikog cilja:

Ako se zna da se pobeda / remi svakog pojedinačnog tima iz neke zemlje vrednuju toj zemlji sa 0,500 / 0,250 bodova (ukoliko je ta zemlja imala 4 predstavnika ove sezone), odnosno sa 0,400 / 0,200 bodova (ako je ta zemlja imala 5 predstavnika ove sezone), jasno je koliko je naša prednost trenutno velika – recimo naspram 15. Hrvatske ili 16. Češke. Skoro puna 4,000 boda naše prednosti nad Hrvatima znače da Dinamo kaska za nama i večitim rivalom, grubo prevedeno, 8 pobeda u Evropi (samo grubo, pošto osim bodovanja pojedinačnih rezultata postoje i bonus bodovi za prolazak grupnih faza u svim takmičenjima), što je jako puno, čak i kad Partizan i Crvena zvezda više nikoga u Evropi ne bi pobedili ove sezone. Kad je u pitanju situacija sa 16. Češkom, tu je situacija neizvesnija jer Česi imaju čak još tri tima u Evropi, mada sa druge strane imaju hendikep da su imali na startu 5 timova u Evropi pa im se pobede i remiji vrenduju manje nego nama. Sem toga, Česi zaostaju skoro 4,500 boda za nama, pa to grubo prevedeno iznosi trenutno „kaskanje“ za nama od 11 pojedinačnih pobeda nekog od njihova tri predstavnika u Evropi! Čini se da nam fali još samo par pozitivnih rezultata u Evropi da Srbiju definitivno „zakucamo“ među prvih 15 zemalja na listi za sezonu 2023/24, a uz to postoji sada još i jedan viši cilj, a to je – pokušati ili zadržati trenutno 12. mesto, ili makar ne pasti ispod 13. mesta, s obzirom da 12. mesto sigurno (a 13. mesto možda) obezbeđuje kasniji start naših predstavnika u Evropi – šampiona tek od plej ofa za LŠ, a osvajača kupa (ili trećeg tima u ligi) tek od plej ofa za LE! Za razliku od nekih domaćih medija koji naveliko pišu o jurišu Srbije na 10. ili 11. mesto koji daju (ili mogu dati) šampionu Srbije direktno mesto u grupnoj fazi LŠ, mi na ovom mestu ne bismo bili baš toliko optimistični i euforični. Smatramo da to nije realno, koliko god da bismo želeli da jeste. Bila bi fantastična stvar i da se zadrži trenutno 12. mesto, a i to će biti jako, jako teško – pre svega zbog Belgijanaca. Svakako da bi uspeh Partizana protiv belgijskog Genta u naredna dva kola grupne faze LK enormno tome pripomogao, što znači da će ove utakmice nas i Belgijanaca (21.10. u Beogradu i 04.11. u Gentu / Ganu) imati zaista ogroman značaj – kako sa klupskog, tako i sa nacionalnog aspekta. Cela Srbija tu mora svim srcem biti uz Partizan…

Motiv da sastavimo gornju grafiku je taj da još jednom podvučemo i istaknemo dugogodišnji, višedecenijski značaj Partizana kada je u pitanju predstavljanje Srbije i njenog klupskog fudbala u Evropi. Partizan je prvi srpski klub koji je igrao grupnu fazu Lige šampiona (2003/04), prvi je srpski klub koji je igrao i grupnu fazu tadašnjeg Kupa UEFA a danas Lige Evrope (onu premijernu grupnu fazu u tom takmičenju, 2004/05) i do današnjih dana može da se podiči sa 12 grupnih faza u Evropi (2 u Ligi šampiona, 9 u Kupu UEFA / Ligi Evrope i sada 1 u Ligi konferencija). Srbija, osim ovih 12 Partizanovih grupnih faza, ima još 7 grupnih faza Crvene zvezde i to je sve. Gornja grafika činjenično pokazuje da je Partizan najviše doprineo razvoju nacionalnog koeficijenta Srbije u ovom XXI veku. Na grafici vidite kako i koliko su večiti rivali doprineli svake godine nacionalnom koeficijentu Srbije – unazad sve do početka ovog veka. U crnom ili crvenom polju su markirani bodovi onog od dva kluba ko je te sezone bio uspešniji. U tri sezone su večiti rivali imali istovetan doprinos nacionalnom koeficijentu Srbije i to je označeno plavim poljima. Naravno da za tekuću sezonu 2021/22 na vrhu imamo trenutno, a ne konačno stanje. Istina je da, ako gledamo period od samo pet poslednjih sezona (sezonu 2021/22 samo do ovog trenutka) za koji se inače uvek sabiraju bodovi za nacionalni koeficijent, naš večiti rival ima najveći doprinos koeficijentu Srbije (60,5 bodova), ali se doprinos Partizana u tom istom periodu (38,5 bodova) nikako ne sme zanemariti jer je i on vrlo značajan. O godinama pre toga da ne govorimo – tada je ionako samo Partizan skupljao bodove za Srbiju…Metode obračuna nacionalnog koeficijenta su se više puta u međuvremenu menjale, pa to na grafici simbolizuju razmaci između određenih sezona. Eto, ovo su činjenice, pa bi bilo lepo da se one kompletne uzimaju u obzir, svaki put kada se potegne diskusija na ovu temu….

Kada je u pitanju prvenstvo, falilo je samo malo da i tu crno-beli budu briljantni, bez ijednog izgubljenog prvenstvenog boda. U derbiju se dugo vodilo sa 1:0 i itekako je bilo šansi za drugi gol. On nažalost nije postignut, pa se večiti rival izvukao u finišu utakmice i spasao jedan bod (a nama oduzeo dva). Uprkos tome, Partizan je sve vreme lider na prvenstvenoj tabeli (uz odloženu i još uvek neodigranu utakmicu 5. kola protiv Metalca), a ukupan bilans od 10-1-0 i gol razlika 34:3 (+31) ne mogu a da ne izazovu sreću i zadovoljstvo svakog onog ko voli crno-bele boje.

Ako su pre derbija Radnički u Kragujevcu, a nakon derbija Mladost u Lučanima, odnosno Spartak u Humskoj, savladani sigurno i gotovo rutinski – to se ne može reći za nedelju i za dešavanja u Kruševcu. Tamo smo prisustvovali jednoj napetoj prvenstvenoj utakmici, tek drugoj takvoj (nakon večitog derbija) u ovoj sezoni. Napredak tradicionalno važi za neugodnog domaćina Partizanu, naudio nam je više puta poslednjih godina i već u pripremi utakmice je bilo jasno da nas pod Bagdalom čeka težak zadatak. Ekipu iz Kruševca ove sezone karakteriše izuzetno čvrsta duel igra koja nekada, posebno kad je Napredak domaćin, prelazi i u fazu „prljave“ igre. Takve startova Kruševljana smo gledali i u nedelju. Iritantna je činjenica da se domaćin, čak i službeno preko svojih medijskih kanala, žalio na odluke arbitara sa početka meča kada su dosuđeni penal za Partizan, crveni karton za domaćeg igrača, a nakon toga je i ponovljeno izvođenje penala Rikarda (iz drugog pokušaja je on postigao gol). Sve ove tri odluke sudija su bile ne 100% nego 100000 % ispravne, u duhu fudbalskih pravila i zaista je neshvatljivo, uprkos svakoj subjektivnosti pa i ostrašćenosti koja je moguća, pa pomalo i logična kod uposlenika ovog ili onog kluba, da se izrekne i „P“ od primedbe na takve, potpuno ispravne odluke sudija. Pritom je reč o klubu koji „ume“ da se nimalo ne pobuni onda kad je zaista oštećen (a drastično je oštećen u Beogradu protiv Crvene zvezde, u finišu utakmice u kojoj je poražen sa minimalnih 1:0)! Malo je čudno sve ovo…

Svi smo u nedelju primetili jedan nervozni Partizan, sa par igrača u timu kod kojih su nervi bili „na pucanju“. Mnogi su se pitali otkud to. Činjenica je da su dešavanja na samom početku utakmice (nakon dosuđenog penala) umnogome uticali na nervozu u našem timu. Utakmica je krenula dalje, rezultat je i dalje bio samo 0:1 u našu korist, nije bilo baš puno šansi da se prednost poveća (mada je Urošević neposredno pred pauzu imao i propustio kolosalnu šansu za 0:2), usledila je pauza, a onda i nastavak, brzo i crveni (drugi žuti) karton za tog istog Uroševića, koga trener Stanojević nije na vreme stigao da zameni (kao što je zamenio Pantića, takođe „požutelog“ u prvom poluvremenu, koji je i nakon tog dobijenog kartona imao par rizičnih situacija na terenu)…

Partizan je poslednji put pre ove jeseni bio u situaciji da je jesenji lider u prvenstvu pre punih sedam godina, još u jesen 2014. godine! Svih narednih godina i sezona se već u ovoj fazi godine „debelo“ kaskalo na tabeli za večitim rivalom, pa čak i u šampionskoj sezoni 2016/17 (setimo se, u jesen 2016. je pobedom u derbiju, golom Leonarda u 90. minutu, bodovna prednost Crvene zvezde smanjena sa 9 na 6 bodova). Ova činjenica proizvodi enormnu količinu pritiska na tim i na ceo klub da se u ovoj sezoni konačno napravi nešto što je propušteno svih prethodnih godina, a to je da se ozbiljno napadne, a onda i osvoji šampionska titula. U Kruševcu je rezultatski sve vreme bilo napeto i tako je i ostalo do poslednjeg sekunda utakmice. Bila je to jedna nova psihološka situacija za igrače Partizana, nenaviknute ove sezone na takve momente u prvenstvu. Nema nikakve dileme da će do samog kraja prvenstva ovo biti jedna teška i naporna borba. Biće i u nastavku trke još „Kruševaca“, ali prvi naredni put kada budemo u sličnoj situaciji kao u nedelju – takva utakmica mora, hladne glave i bez ikakve nervoze, rezultatski da se završi mnogo pre isteka nadoknade vremena. Partizan ima kvalitet više u odnosu na celu ligu, a potpuno je konkurentan u odnosu na svog jedinog takmaca u borbi za šampionsku titulu. To je dovoljno da samopouzdanje bilo kog igrača Partizana u svakom trenutku bude njegov dominantan osećaj, u bilo kojoj prvenstvenoj utakmici. Onaj ko čvrsto veruje u sebe i u svoje sposobnosti, njega niko i ništa ne može uvući u nervozu. Dakle još više vere u sebe, s potpunim pravom, pa nikakvih problema neće biti!

Evo šta crno-bele čeka nakon pauze, u novom tronedeljnom intervalu (16.10 – 07.11.2021.), nakon kojeg sledi još jedna jesenja pauza (zbog utakmice reprezentacije Srbije u Portugalu, verovatno odlučujuće u borbi za 1. mesto u grupi i za direktan plasman na Mundijal u Kataru 2024. godine):

U Evropi imamo već pomenuti dvomeč sa Gentom koji ima ogromnu važnost za crno-bele, ali i za celu fudbalsku naciju. Partizan će u oba ova meča ići na pobedu, to mu je u genetskom kodu odavno zapisano, a i ako u tome ne uspe u potpunosti – velika će stvar biti ukoliko nakon ove dve utakmice možemo da se podičimo boljim međusobnim skorom od Belgijanaca. On bi nas, sam po sebi, približio osvajanju grupe „B“ Lige konferencija, a znamo kakvu privilegiju to osvajanje grupe nosi sa sobom (direktan plasman u 1/8 finala, koja se igra u martu 2022.).

U domaćim takmičenjima (uz prvenstvene, imamo i startnu utakmicu u kupu) imamo jednu sjajnu okolnost, a to je – izostanak težih, napornijih putovanja! Bićemo 4 puta domaćini u Humskoj i samo jednom gosti – istina u zahtevnom meču u Bačkoj Topoli. U narandžastim kružićima su označeni datumi utakmica koji neće biti takvi kao što su prikazani (subote 23.10. i 06.11.), već će se ti mečevi igrati nedeljom (24.10. i 07.11.) – zbog prethodnih Partizanovih evropskih nastupa četvrtkom.

Zvanični sajt FK PARTIZAN

Vlada Ćujić