Trojka Zagorca u poslednjoj sekundi za veliki trijumf nad fmp1!

Košarkaši Partizana izjednačili su u finalnoj seriji Superlige Srbije na 1:1 pobedivši Crvenu zvezdu sa 73:72 (17:9, 19:20, 13:24, 24:19), a heroj meča je bio Rade Zagorac koji je pogodio trojku u poslednjoj sekundi.

Rade Zagorac

Naredni meč igra se naravno u “Pioniru”, samo što će tim Milana Tomića biti domaćin.

Od početka je bila velika vrućina u dvorani, što je dodatno otežalo igračima da ponove izdanje iz prve utakmice kada su zajedno ubacili 29 trojki, i bilo je jasno da će poena biti manje nego ranije.

Krenulo je poenima Veličkovića iz unutar linije 6,75, a Zvezda nije delovala ni blizu konkretno, gotovo neprimetno u prvoj polovini deonice.

Teško su izabranici Milana Tomića kreirali akcije u napadu, a uz to ih skok nije preterano služio, dok su se domaći oslanjali na igru pod košem i sa poludistance, što je donelo željeni rezultat na isteku uvodnih 10 minuta – 17:9.

Početkom druge četvrtine Zvezda je mini serijom naterala Trinkijerija da zatraži tajm-aut, nakon čega je Partizan uspevao da održava prednost od pet, šest, sedam poena u zavisnosti od momenta.

Ono što je bilo iznenađujuće, jeste da je prva trojka došla tek u 15. minutu, Markus Pejdž je bio precizan, a do tada je šut “večitih” iza linije 6,75 bio verovali ili ne, 0/20!

Opet se u finišu trgao gost, stvorio egal, ali je onda Partizanov Amerikanac uspeo da napravi neophodnu razliku za nešto mirniji odmor u svlačionici – 36:29.

Treći deo igre je u potpunosti pripao Zvezdi, ne samo zbog rezultata, već i u svakom bitnom segmentu, a posebno jer je Tomićevim izabranicima krenuo šut za tri poena, na startu preko Berona i Čovića.

Dosta su popustili košarkaši Partizana, promašivali otvorene šuteve, ono što se “ne sme” promašiti, i za to su bivali brzo kažnjeni.

Slabija organizacija napada dovela je do toga da Zvezda u finišu ima 21:8 u četvrtini i prvu prednost još od početka susreta, a završena je sa 21:14.

Ono što je obeležilo sam finiš jeste povreda Ognjena Dobrića. Bek Zvezde je skočio da u poslednjem šutu izblokira Zagorca izvan linije za tri, a onda je došlo do distorzije skočnog zgloba.

Iznet je direktno u svlačionicu sa bolnim izrazom na licu, pa se do određenih pregleda neće znati njegovo zdravstveno stanje u nastavku serije.

U poslednjih 10 minuta se pod “nehumanim” uslovima u dvorani ušlo otvoreno, pa su tako krenuli i jedni i drugi da šutiraju trojke. Pogađali su i Beron i Pejdž koji je u tim trenucima nosio ekipu, a onda se priključio Veličković.

Njegov pogodak je podigao moral crno-belima i u tim trenucima su kaskali za rivalom tri poena (61:64).

Temperatura je dostizala ogromne cifre, brisao se parket peškirima, igrači su se hladili na sve moguće načine i polako je tenzija rasla kako se poslednja sirena približavala.

Na tri minuta do kraja Zvezda je organizovanijom igrom došla do najvećih sedam razlike u tom trenutku i Partizan je morao nekako da se vrati, ali sem Pejdža retko koga je imao… Ali je uspeo da pogodi četvrtu trojku za 64:68.

Brzopletim potezima crveno-beli su dozvolili protivniku da vrati neizvesnost i samo koš razlike na minut do kraja.

Beron i Davidovac su u dva vezana napada izgubili lopte i Partizan se potpuno vratio – 68:68 na 50 sekundi do kraja.

Odžo je iskoristio bacanja za 68:70 i domaćin je preko Nikole Jankovića uspeo da dođe do 2+1 na 28 sekundi do kraja!

Nije iskoristio ukazanu šansu i crveno-beli su imali poslednji napad. Čović je otišao na ulaz, promašio polaganje, a onda je Faje iz odbojke pogodio za 72:70.

Ostalo je šest sekundi… A onda, Rade Zagorac trojkom u poslednjoj sekundi za 73:72!

Najefikasniji u Partizanu bio je Markus Pejdž sa 19 poena (4/8 za tri), pratio ga je Nikola Janković sa dabl-dablom od 13 ubačenih i 10 skokova.

Devet je dodao Veličković, a šest Marinković.

Partizan – Crvena zvezda 73:72 (17:9, 19:20, 13:24, 21:17)

Dvorana: Aleksandar Nikolić; Sudije: Belošević, Juras, Obrknežević; Gledalaca: oko 6.500;

Partizan: N. Janković 13, Pejdž 19, Pušica, Marinković 6, Jaramaz 4, Veličković 9, Tanasković, Zagorac 5, Renfro 7, S. Janković 5, Gagić 2, Nikolić 3.