Kvalifikacije za Ligu Evrope 2020/21 – jedno potpuno novo takmičenje!

Partizan će u sezoni 2020/21 nastupati u kvalifikacijama za Ligu Evrope, a od ishoda finala Kupa Srbije 2019/20 (koje je na programu naredne srede, 24. juna) direktno zavisi da li će crno-beli početi u Evropi od 2. kola kvalifikacija (u slučaju odbrane trofeja u kupu), ili će morati da počnu takmičenje već od 1. kvalifikacionog kola.

Juče su u Nionu, između ostalog, saopšteni svi detalji vezani za kvalifikacije za Ligu šampiona i Ligu Evrope 2020/21 i oni su nas, najblaže rečeno, frapirali! To se odnosi i na datume odigravanja kvalifikacionih kola, ali pre svega na sistem takmičenja u kvalifikacijama, pri čemu ćemo se mi u ovom tekstu osvrnuti samo na kvalifikacije za Ligu Evrope 2020/21, s obzirom da će naš klub u tim kvalifikacijama nastupati.

Elem, u svakom kvalifikacionom kolu (preliminarno kolo, 1. kolo, 2. kolo, 3. kolo i plej of) će se igrati samo po jedna utakmica (!), pri čemu će se domaćinstvo dodatno žrebati! Datumi odigravanja su sledeći:

• preliminarno kolo: 20.08.2020.
• 1. kolo: 27.08.2020.
• 2. kolo: 17.09.2020.
• 3. kolo: 24.09.2020.
• plej of: 01.10.2020.

Ovakav sistem i dinamika takmičenja u kvalifikacijama za Ligu Evrope predstavljaće, usudili bismo se da kažemo, jedno sasvim novo takmičenje za sve nas! Imaćemo nešto kao internacionalni kup, sa sve samim pojedinačnim eliminacionim utakmicama koje se rešavaju posle 90 ili 120 minuta, odnosno ako to ne bude dovoljno onda i izvođenjem jedanesteraca! Zaboravite na dvomeče, na značaj golova postignutih u gostima i na sve ono što je važilo za sve dosadašnje kvalifikacije u Evropi koje smo u prošlosti iskusili!

Kada govorimo o pojmovima kao što su “nosilac u žrebu”, odnosno “nepovlaštena ekipa u žrebu” – tu se srećom ništa nije promenilo. Kažemo “srećom”, s obzirom da će Partizan sigurno biti nosilac u eventualnom žrebu 1. kola (nadamo se da tu neće ni učestvovati u žrebu, da to kolo neće ni igrati, tj. da će 24. juna, osvajanjem Kupa Srbije 2019/20, obezbediti sebi tu povlasticu da ovo početno kvalifikaciono kolo u Ligi Evrope preskoči), zatim u žrebu 2. kola, a onda i u žrebu 3. kola (ukoliko naravno do ovih kola i žrebova stigne, čemu se iskreno nadamo). Partizan će u svim tim kolima biti nosilac u žrebu i igraće protiv nepovlaštene ekipe, one koja ima slabiji klupski koeficijent, tj. slabiji evropski rejting od naših crno-belih.

Kada je u pitanju položaj crno-belih u žrebu za plej of – tu je situacija u ovom trenutku još uvek prilično neizvesna i njoj ćemo se vratiti u kasnijem sadržaju ovog teksta, čim se još jednom pozabavimo iznenađujućem sistemu takmičenja u kvalifikacijama koji nas uskoro očekuje.

Crno-beli će zaista morati jako dobro da “nameste glave” pre nego što pristupe ovim i ovakvim, potpuno neuobičajenim kvalifikacijama za Ligu Evrope! Rekosmo već da će se domaćinstvo žrebati i ta činjenica umnogome relativizuje značaj Partizanove uloge nosioca u žrebu za 1, 2. i 3. kvalifikaciono kolo. Igranje samo jedne, eliminacione utakmice čak i na svom terenu može biti neugodno za favorita (nosioca u žrebu), a da ne govorimo tek ukoliko Partizan u takvoj situaciji bude gost! Setite se na primer naše partije (pa i rezultata, uprkos pobede) u Velsu prošlog leta. Setite se i nekih drugih naših početnih gostovanja u Evropi u raznim sezonama u prošlosti – naprimer Širaku u Jermeniji 2013. godine (1:1, na jedvite jade), ili Interu iz Bakua u Azerbejdžanu 2008. godine (1:1, i to samo zahvaljujući bravurama našeg tadašnjeg golmana Mladena Božovića)…Poljsko Zagleblje smo 2016. godine istina prvo dočekali u Beogradu (0:0), ali smo potom na premijernom evropskom gostovanju i te sezone sve samo ne briljirali, pa smo na kraju (posle ponovljenih 0:0) čak penalima eliminisani…

U tim početnim kvalifikacionim kolima su velike šanse da nam žreb dodeli za rivala ekipu iz „nekog“ Kazahstana, Azerbejdžana, Jermenije, ili Gruzije naprimer. Sve su to „nezgodne“ destinacije ukoliko te žreb pošalje baš tamo u goste – i zbog dužine putovanja, ali i zbog teških klimatskih uslova, bez obzira što će ove godine početno kvalifikaciono kolo za nas biti ili sredinom septembra (čemu se nadamo), ili u najgorem slučaju na kraju avgusta. Neki drugi „set“ problema bi nam donelo gostovanje u regionu bivše Jugoslavije, ili recimo u Albaniji. Svi mi jako dobro znamo, iz iskustava iz relativno bliske prošlosti, da UEFA nema nikakav problem da nas tamo pošalje – čak i onda kada nas „samo“ svrsta u istu podgrupu sa takvim ekipama pred glavni žreb, pa na kraju možda i ne odemo na te politički problematične destinacije. A da ne govorimo o tome da smo zaista i gostovali u Albaniji, pre toga i makedonskim Albancima u Skoplju, a još ranije hrvatskim klubovima u Mostaru, Rijeci ili Zagrebu…pa ako hoćete i u slovenačkom Mariboru smo gostovali 2006. godine, a tamo je Partizan prilično neprijateljski dočekan od strane domaćih navijača, bilo je i tamo svega i svačega i na dan utakmice, a i dan ranije…Nije Partizan te sreće kao neki drugi naši klubovi da ga UEFA unapred odvoji od tih „politički kritičnih rivala“, da već prilikom formiranja podgrupa pred žreb reši taj problem Partizanu…

Sve u svemu, možda je Partizanu i bitnije da ga žreb za domaćinstvo pre „pomiluje“ u tim početnim kvalifikacionim kolima nego li na poslednjoj stepenici pred grupnu fazu, na žrebu za plej of! Sa autsajderima je, kako god se oni zvali i odakle oni dolazili, ipak puno lakše igrati na „JNA“ i završiti ceo posao za 90 minuta odigranih u našoj kući – sigurno pred još više navijača nego svih ranijih godina kada su igrani dvomeči i kada je, „u rezervi“ i za igrače ali i za navijače, ipak postojao i revanš meč. A kada i ako dođe žreb za plej of i Partizan bude u njemu…

U ovom trenutku (stanje 17.06.2020.), to gore na grafikonu možete videti, Partizan nije među nosiocima u žrebu za plej of Lige Evrope. Crno-beli su “prvi ispod crte”, ali to je samo trenutno stanje i ono je itekako promenljivo u danima i sedmicama koje su pred nama. Čitav juni i juli ćemo pratiti rasplete u nacionalnim šampionatima u Evropi koji su nam po tom pitanju interesantni, a u nekim zemljama će nam biti bitni i raspleti u nacionalnim kup takmičenjima. Pripremili smo za vas jedan pregled koje su to zemlje, odnosno lige i eventualno kupovi čiji nas raspleti direktno interesuju, a sve zbog pozicije Partizana u projektovanom žrebu za plej of Lige Evrope:

ŠVAJCARSKA: Po pristupnoj listi UEFA za narednu sezonu, u kvalifikacije za LE idu osvajač kupa i 2. i 3. tim iz prvenstva. Apsolutno nam odgovara da Jang Bojs (trenutno 2.) ili Bazel (trenutno 3.) do kraja prestignu trenutno vodeći St. Galen (on ima slabiji koeficijent od nas) i da jedan od njih osvoji titulu! Svim srcem smo uz oba “goniča” Sent Galena i ako se desi ono što priželjkujemo – Partizan će napredovati za jedno mesto na projektovanoj listi za plej of LE.

ŠPANIJA: Pratimo ko će zauzeti na kraju 7. mesto na tabeli, s obzirom da će ono voditi u kvalifikacije za LE (od 2. kola). Od realnih kandidata za to mesto, trenutno nam odgovaraju Sosijedad, Hetafe i Granada, s obzirom da oni u ovom trenutku imaju slabiji koeficijent od nas, za razliku od Atletika iz Madrida, Viljareala (trenutno na tom 7. mestu), Valensije ili Atletik Bilbaa (koji imaju jači koeficijent od Partizana). Ipak, ovde imamo jednu, moguće dodatnu nepovoljnu okolnost: Koeficijenti Sosijedada, Hetafea i Granade su takvi da oni, zbog nenastupanja ili samo neznatnog “ličnog” nastupanja tih klubova u Evropi u poslednjih 5 godina, iznose trenutno punih 19,885 bodova – zahvaljujući visokom nacionalnom koeficijentu Španije. Kod ovih klubova je taj nacionalni udeo naime veći nego njihov “lični” klupski koeficijent, pa je on taj koji se računa. U isto vreme, treba znati da je čak 5 španskih ekipa u ovom trenutku još uvek u konkurenciji u Evropi (mislimo na tekuću sezonu 2019/20), igraju završnice u oba evropska klupska takmičenja i vrlo je moguće da oni do kraja sezone, svojim pobedama i remijima, toliko dignu španski nacionalni koeficijent da on na kraju bude i veći od Partizanovog klupskog koeficijenta za narednu sezonu (koji iznosi tačno 22,000 boda). Na taj način bi gore pomenuti Sosijedad, Granada i Hetafe (ovaj poslednji se i sam još uvek takmiči u Evropi!) takođe bili ispred Partizana po koeficijentu, što bi značilo da nas Španija u tom slučaju uopšte ne bi interesovala, da tu ne bi bilo nijedne ekipe koju bi Partizan mogao da nadmaši sa koeficijentom.

ENGLESKA: Pratimo ko će zauzeti na kraju 8. mesto na tabeli. Pod uslovom da Mančester Siti ostane kažnjen neigranjem Evrope u narednoj sezoni, to će biti mesto koje vodi u kvalifikacije za LE (uprotivnom bi to bilo 7. mesto). Od realnih kandidata za to mesto, odgovaraju nam Vulverhempton, Šefild, Barnli, Kristal Palas, ili Everton, a ne odgovaraju nam trenutno osmoplasirani Totenhem ili Arsenal. Kod ovih kandidata koji nam odgovaraju je u opticaju nacionalni koeficijent Engleske (veći je nego “lični” klupski koeficijent tih klubova), on trenutno iznosi 17,635 bodova, pa i ako imamo još 4 engleska kluba u konkurenciji u Evropi u ovoj sezoni, ne treba očekivati da će taj engleski nacionalni koeficijent do kraja sezone premašiti Partizanov klupski koeficijent od 22,000 boda. Drugim rečima, plasman Vulverehemptona ili nekog od ona četiri kluba navedenog posle “Vulvsa” na 8. mesto na tabeli Premijer lige doneo bi Partizanu sa ogromnom verovatnoćom napredak na projektovanoj listi za žreb plej ofa Lige Evrope 2020/21.

ČEŠKA: Po pristupnoj listi UEFA za narednu sezonu, u kvalifikacije za LE idu i osvajač kupa, i 3. i 4. tim iz prvenstva. Finale kupa igraju Sparta (trenutno 3. u ligi) i Liberec (trenutno 5. u ligi), što znači da će najverovatnije i 5. iz lige na kraju izboriti kvalifikacije za LE. Od realnih kandidata za navedene pozicije odgovaraju nam svi češki klubovi osim Sparte. Bilo bi idealno da Sparta do kraja šampionata ne uzme kup i da padne ispod 5. pozicije na tabeli – u tom slučaju bi Partizan napredovao na projektovanoj listi za plej of. Nije baš realno, ali nije ni potpuno nemoguće.

RUSIJA: Po pristupnoj listi UEFA za narednu sezonu, trebalo bi da pratimo ko će na kraju zauzeti 4. i 5. mesto u prvenstvu ove zemlje, jer ta mesta vode u kvalifikacije za LE. Međutim, rasplet u kupu Rusije bi tu mogao da dovede do pomeranja. Jedan od četiri polufinalista kupa je verovatni budući šampion Zenit – on igra polufinale kupa protiv Spartaka iz Moskve, pa ako prođe i njega a onda u finalu kupa osvoji trofej – tada bi 4. u prvenstvu išao direktno u grupnu fazu LE, a u kvalifikacije za LE bi išli 5. i 6. tim iz ruskog šampionata. Od realnih kandidata za navedene pozicije nam odgovaraju Rostov, Dinamo Moskva, Arsenal Tula, Spartak i Ufa (svi imaju slabije koeficijente od nas), a ne odgovaraju nam Lokomotiva, Krasnodar i CSKA (svi imaju jače koeficijente). Trenutno na relevantnim pozicijama imamo “1:1” (po jedna ekipa sa jačim i slabijim koeficijentom od našeg), što znači da u Rusiji, u odnosu na trenutno stanje na tamošnjoj tabeli, možemo i da se popnemo i da padnemo za jedno mesto na projektovanoj listi učesnika žreba za plej of LE (u odnosu na poziciju na gornjem grafikonu), a možemo naravno i da “mirujemo” (ako ostane “1:1”).

TURSKA: Po pristupnoj listi UEFA za narednu sezonu, trebalo bi da pratimo ko će na kraju zauzeti 3. i 4. mesto u prvenstvu ove zemlje, jer ta mesta po pristupnoj listi vode u kvalifikacije za LE. Međutim, em je Trabzonspor (trenutno lider) kažnjen izbacivanjem iz Evrope za narednu sezonu, em rasplet u kupu Turske može da dovede do dodatnog pomeranja. Elem, ekipa koja završi na 5. mestu će sigurno ići u kvalifikacije za LE, a ukoliko kup osvoji Trabzonspor (koji se već nalazi u finalu kupa) onda će to isto obezbediti i 6. tim lige – uprotivnom u kvalifikacije ide 4. tim lige. Od realnih kandidata za ove pozicije odgovaraju nam Sivaspor, Alanja i Goztepe, a ne odgovaraju nam Galatasaraj, Bešiktaš i Fenerbahče. Identično kao u Rusiji, i u Turskoj je trenutno “1:1” (na relevantnim pozicijama su po jedna ekipa sa jačim i slabijim koeficijentom od našeg), što znači da i u Turskoj na kraju možemo i da se popnemo i da padnemo za jedno mesto na projektovanoj listi učesnika žreba za plej of LE (u odnosu na poziciju na gornjem grafikonu), a možemo naravno i da “mirujemo” (ako ostane “1:1”).

PORTUGAL: Pratimo ko će na kraju zauzeti 4. i 5. mesto u prvenstvu ove zemlje, jer ta mesta definitivno vode u kvalifikacije za Ligu Evrope. Od realnih kandidata za navedene pozicije nam odgovaraju Famalikao, Rio Ave i Vitorija, a ne odgovaraju nam trenutno trećeplasirana Braga i iza nje plasirani Sporting. Male su, gotovo samo teoretske šanse su da Partizan ovde napreduje, a to isto važi i kada je u pitanju Partizanovo nazadovanje. Drugim rečima, za očekivati je da Braga i Sporting ostanu na pozicijama na kojima su trenutno, a nama je potpuno svejedno ko će od ova dva kluba biti ispred a ko iza.

———————————-

Mogućnosti napredovanja Partizana na gore prikazanoj projektovanoj listi učesnika plej ofa LE nisu potpuno iscrpljene ni u trenutku kada zvanično počne sezona 2020/21. Naime, to je moguće ukoliko neki od učesnika kvalifikacija sa jačim koeficijentiom od nas bude eliminisan pre plej ofa od strane nekog autsajdera. Tu međutim dolaze u obzir samo iznenađenja u 1. i 2. kolu kvalifikacija, ali ne i u 3. kolu – s obzirom da se žreb za plej of obavlja pre odigravanja 3. kvalifikacionog kola. Iz gore prikazane projektovane liste, na primer, gledali bi sudbinu kiparskog APOELA (1. i 2. kolo), odnosno Totenhema, Viljareala, Bazela, Bešiktaša, BATE-a ili Malmea (samo 2. kolo). Da se igraju dvomeči, kao u prošlim sezonama, zaista bi teško bilo očekivati ispadanja ovakvih favorita, ali sada kada znamo da će se u kvalifikacijama igrati samo po jedan meč, samo 90 ili 120 minuta – ko zna, iznenađenja su u takvom sistemu takmičenja sigurno pre moguća nego u dvomečima!

Na kraju navodimo i dve zemlje u kojima nam apsolutno odgovara trenutno stanje na tabelama. Tu bi nam izmene u poretku ekipa mogle samo da naškode, odnosno da padnemo za po jedno mesto na listi projektovanih učesnika plej ofa za LE:

NEMAČKA: Pratimo ko će na kraju zauzeti 7. mesto u prvenstvu ove zemlje, jer će ono definitivno voditi u kvalifikacije za Ligu Evrope. Trenutno sedmoplasirani Hofenhajm nam odgovara na tom mestu, baš kao što bi nam tu odgovarao i Frajburg (8.), ali ne i Volfsburg, Ajntraht ili Šalke (trenutno na 6, 9. i 10. mestu) koji imaju jači koeficijent od nas.

UKRAJINA: U kvalifikacije za LE sigurno ide 4. ekipa na tabeli, a u zavisnosti od ishoda ukrajinskog kupa u te iste kvalifikacije će otići ili 3. Ili 5. ekipa na tabeli. Nama je bitno da trenutno drugoplasirani Dinamo Kijev (a to mesto u Ukrajini vodi u kvalifikacije za LŠ), kao klub koji ima jači koeficijent od nas, ostane tu gde je, inače bi njegovim padom na tabeli prvenstva (kao i uz uslov da kao polufinalista kupa kasnije ne osvoji taj trofej) i mi pali na projektovanoj listi učesnika plej ofa za LE.

————————————

U narednim sedmicama ćemo redovno pratiti razvoj situacije širom Evrope, pa nov tekst na ovu temu očekujte na istom ovom mestu otprilike za dve sedmice – u prvim danima jula meseca.

Ovaj tekst zaključujemo konstatacijom da posle jučerašnjih vesti iz Niona osvajanje Kupa Srbije 2019/20 postaje još bitnije za Partizan! Ono bi nam omogućilo da preskočimo žreb za 1. kolo kvalifikacija, da se oslobodimo mogućeg stresa kojeg bi doneo neki nepovoljan žreb, a posebno gostovanje na nekoj neprijatnoj destinaciji. Uopšte nije zanemarljivo ni to što bi u tom slučaju u Evropi startovali pune tri sedmice kasnije – tek 17.09.2020. (kada se igra 2. kolo), umesto 27.08.2020. (termin 1. kola).

P.S.
Mnogi se sigurno pitaju otkud to da će se u kvalifikacijama za Ligu šampiona makar u plej ofu igrati dvomeč, a to nije slučaj u plej ofu za Ligu Evrope. Da razjasnimo svima zašto je to tako: Primetili ste da termini kvalifikacionih kola u Ligi Evrope značajno „kasne“ u odnosu na istovetna kvalifikaciona kola u Ligi šampiona. To “kašnjenje” je najočiglednije kada je u pitanju 2. kolo kvalifikacija (u LŠ je ono na programu 25/26.08. a u LE tek 17.09.), u 3. kolu je ta vremenska razlika već manja (u LŠ se ono igra 15/16.09. a u LE 24.09.), dok do “poravnanja” termina dolazi tek u plej ofu – zahvaljući dvomeču u plej ofu LŠ (22/23.09. prvi meč i 29/30.09. revanš meč), dok je u LE jedinstveni termin plej ofa 01.10. Sve ovo je napravljeno zbog klubova kao što su na primer Bazel ili Olimpijakos, a usled njihovog učešća u završnici Lige Evrope 2019/20 (finale je na programu 21.08.)!
• BAZEL: Trenutno je 3. u prvenstvu Švajcarske koje se završava 02.08. Ukoliko ostane na tom mestu na tabeli, a ne osvoji LE 2019/20 (čije je finale 21.08.), morao bi u novu sezonu da krene od 2. kola kvalifikacija za LE koje se zato igra tek 17.09. !
• OLIMPIJAKOS: Siguran je šampion Grčke i ukoliko ne osvoji LE 2019/20 (čije je finale 21.08.), morao bi u novu sezonu da krene od 3. kola kvalifikacija za LŠ koje se zato igra 15/16.09.
Dvomeč plej ofa LE u ovakvoj konstalaciji, uz postojeći termin 01.10, nije bilo moguće organizovati ni uz termin 24.09. (tad se igra 3. kolo kvalifikacija), ni uz termin 08.10. (plej of za EURO 2021).

Zvanični sajt FK Partizan