Košarkašice razmontirale Švedsku, plasirale se u polufinale EP i obezbedile vizu za OI

Košarkašice Srbije plasirale su se u polufinale Evropskog prvenstva pošto su pred oko 7.000 gledalaca savladale Švedsku rezultatom 87:49 (21:12, 22:9, 21:12, 23:16)

Srbija će u borbi za finale igrati u subotu protiv Španije. U drugom polufinalu igraju Velika Britanija i Francuska.

Ulaskom u polufinale Srbija je obezbedila i mesto u kvalifikacijama za Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine. Šest najboljih selekcija sa ovog EP stiče to pravo.

Srbija je praktično posao završila u prvih 20 minuta. Doktorska igra dama u belom ostavila je rivala na 22 poena zaostatka. Košgeterski se posebno istakla Dabović sa 16 poena u prvih 16 minuta utakmice.

Selektor Marina Maljković je na parket poslala standardnu petorku Dabović, Jovanović, Crvendakić, Petrović i Bruks.

Srbija je furiozno počela utakmicu i povela sa 7:0 posle nešto više od dva minuta igre. Raspoložena Ana Dabović postigla je 12 poena u uvodnim minutama, pa je u 7. minutu Srbija prvi put stekla dvocifrenu prednost – 16:5. Bila je očigledna dominacija domaćeg tima u skoku, posebno u fazi napada.

Nikolina Milić je u 8. minutu donela Srbiji prednost od 14 poena (21:7), ali su Šveđanke u samom finišu prve četvrtine vezale pet poena i smanjile zaostatak na devet razlike – 21:12.

Dve vezane trojke Nevene Jovanović donele su Srbiji 16 poena prednosti u 13. minutu – 30:14. Dva minuta kasnije tim Marine Maljković stiže i do 18 poena viška. Petrović je osvojila loptu i zatim poentirama za 37:19.

Ni visoka prednost nije opustila reprezentativke Srbije. Pogodak Saše Čađo i Maje Miljković doveo je Srbiju do 43:19 u 19. minutu.

Doktorskih 20 minuta Srbija je rešila u svoju korist rezultatom 43:21.

Gotovo tri minuta Srbija je imala prazan hod na startu treće četvrtine, ali su trojka Ane Dabović i dva plus jedan Jelene Bruks vratile stvari na svoje mesto – 49:25 u 24. minutu.

Usledili su minuti u kojima je Srbija bez ikakvih problema održavala 20+ poena prednosti.

Bruks je pogodila trojku u 29. minutu i rezultat je tada glasio 58:31, a Butulija zonu Šveđanki razbila novom trojkom u 30. minutu za 61:33. U istom ritmu nastavila je Saša Čađo za 64:33, što je bio i rezultat na isteku treće četvrtine.

U poslednjih deset minuta nije bilo veće drame na parketu. Srbija je uspešno čuvala visoko vođstvo, a u pojedinim trenucima egzibicionom igrom dizala na noge publiku u „Areni“.

Na kraju ubedljiva pobeda Srbije, uz doktorsku igru, i najava teškog polufinala protiv Španije, aktuelnog šampiona Evrope.